szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Északi fény: ismét Operafesztivál Miskolcon. Hangoskodóművész: Mike Patton. Örök fenegyerekek: Bad Religion. A kör bezárul: Krétakörmenet; avagy egy színházi csoport áttekinti múltját. Orosz történetek: egy fotóriporter a nagy országban. Kezdődő fesztiválidény: Pécs, Sétatér. Ha eleged van az EB-ből: irány a Női Pálya!

Északi fény
Miskolci Nemzetközi Operafesztivál

Kép a Jenufa című előadásból
© operafesztival.hu
Észak-Magyarország egyik kitörési pontja a kultúra. Nem vicc. Az Operafesztivál  életet vitt egy olykor tetszhalottnak tűnő, egykor daliás időket megélt városba. Acélváros. Ez már a múlté - Miskolc megpróbálja újrafogalmazni önmagát. Bartók neve mellé mindig odakerül valami más; ettől (is) izgalmas az Operafeszt, amely  - most már bizton állítható - világhírű lett.

"Bartók+Szlávok 2008" címmel szerdán indul a Miskolci Nemzetközi Operafesztivál. A tizenkét napos fesztivál programja a Városház térről 18 órakor induló parádéval, majd az ezt követő nyitókoncerttel veszi kezdetét. A nyolcadik Miskolci Nemzetközi Operafesztiválon Bartók Béla és szláv zeneszerzők műveit játsszák. Az opera mellett koncertek, balett, opera-rock show, gyermekelőadások és utcai rendezvények színesítik a palettát. Idén több mint félszáz programmal és - hasonlóképp az eddigi hagyományokhoz - számos helyszínen várják az operakedvelőket, illetve valamennyi érdeklődőt, aki szereti az igényes zenét és a kultúrát.
 
Különleges produkciónak ígérkezik például a pozsonyi operatársulat előadása, Csajkovszkij Anyeginje, amelyet az egyik legnevesebb rendező, Peter Konwitschny újított fel a fesztiválra, illetve a Moszkvai Helikon Színház Borisz Godunov-előadása, amelyen a Muszorgszkij-mű Sosztakovics által hangszerelt verziója hangzik el.
 
A "Bartók+Szlávok 2008" idején az operafesztivál nemcsak a Miskolci Nemzeti Színház játszóhelyeit, hanem Miskolc egész belvárosát megtölti zenével. A közel 200 szabadtéri program között könnyű- és komolyzenei koncerteket, táncszínházi produkciókat, népzenei előadásokat találnak a városba érkezők a fesztivál záró napjáig, június 22-ig.

A részletes program itt!

 

A nagy menetelés
Krétakörmenet

Krétakör; Niebelung lakópark
© kretakor.hu
Az évad végén véget ér egy korszak az elmúlt években rendkívül izgalmas előadásokat létrehozó  Krétakör színházi csoportosulás történetében. S mielőtt ismét újrarajzolnák a kört, szeretnének nézőiknek sajátos áttekintést nyújtani az elmúlt időszak munkájáról. Tehát retrospektív!

Bizonyos távolságból szemlélve talán jobban láthatóak az egyes előadások kontúrjai, esetleg új összefüggések fedezhetőek fel közöttük. Kiderülhet: mi honnan indult, hova vagy miért éppen eddig tart?

Visszakanyarodva a legutóbbi fordulóponthoz, felidézik 2002-ből az előző periódus utolsó, s az új első produkcióját. A Leonce és Lénából kiindulva megmutatják, miként alakult a Hamlet-motívum Schilling Árpád rendezéseiben a Sirájon át a hamlet.ws-ig.

© kretakor.hu
A HazámHazámat a FEKETEországgal párba állítva pedig felelevenítik Magyarország rendszerváltás utáni történetének sajátos olvasatát.

Íme a sorozat:

Június 11-12. 20.30 PestiEsti, Bp.; Trafó Kortárs Művészetek Háza

Június 14-15., Merlin Színház, Nagyterem
11 h Leonce és Léna
15 h Siráj
20 h Hamlet3 - német nyelvű előadás magyar felirattal!
22 h hamlet.ws

Június 16. 20h, Merlin Színház, Nagyterem: Siráj - utolsó előadás

Június 18-19-20., 18h A Nibelung-lakópark, OPNI (azaz a bezárt Lipótmező...)

Június 25-26-27., 20h FEKETEország, Millenáris Park - Teátrum

Június 26-27-én vetítés a Krétakör filmjeiből; 16-18 óráig mindkét napon a Millernáris Teátrumban

Június 28. 17 órától, Millenáris Park, Szabadtéri Színpad: Krétakörmenet záróbuli

 

Szakálla volt, gender
Filmklub; Túl a barátságon (Brokeback Mountain; 2005)

Igen. A nem. A férfi és női sztereotípiák, a hétköznapi kommunikációnak álcázott férfiuralom. Ez a (kimeríthetetlen) témája a szóban forgó filmklubnak. A filmeket követő beszélgetések során a társadalmi nemi szerepek (angol kifejezéssel "gender") szemszögéből szeretnének mindarra rámutatni, amit talán maga a film alkotója sem látott, csak mutatott.

Ez alkalommal, a Leszbikus, Meleg, Biszexuális és Transznemű fesztiválra készülve, a „Túl a barátságon" című filmet vetítik és elemzik. A film férfiakról szól, akik nem felelnek meg a férfiakkal szemben támasztott elvárásoknak. Vagy talán mégis?

Túl a barátságon (Brokeback Mountain) színes, feliratos amerikai filmdráma, 134 perc, 2005


Ha elég a fociból
Női pálya


© sxc.hu
A foci, vagy inkább pótfoci - hiszen mi, magyarok egyelőre nem veszünk részt a nagy világeseményeken, jobb híján nézzük hát a szomszédokat ... - hódít ezekben a hetekben.

De nem. Nem csak nőknek lehet elegük a fociból; nem csak ők lehetnek torkig azzal, hogy minden este zúg a tévé mindenhol, s zúg többezer torok, hogy hetekig a sör és a labda legyenek a főszereplők. Szóval, nem csak a nőké ez a pálya.

A budapesti Odeon-Lloyd Mozi Női pálya elnevezéssel programsorozatot szervez a június 13-tól 28-ig a labdarúgó Európa-bajnokság idejére.

A cél, hogy a népszerű sportesemény szabadidős alternatívájaként tartalmas szórakozást nyújtson mindazoknak, akik a labdarúgás helyett, vagy amellett szívesen néznek olyan filmeket, hallgatnak olyan beszélgetéseket, amelyek a nőkről szólnak.

A programsorozat három nagy témát jár körül: ritkán látható dokumentumfilmeken, kortárs és klasszicizálódó játékfilmeken keresztül mutatja be a jóléti társadalmakban, a Közel- és Távolkeleten, valamint a más nemi identitással élő nők helyzetét. A nap végén irány a Holdudvar, ahol mozijegyed kedvezményes koktélra cserélheted!

A részletes program itt!

Mike Patton, Bad Religion, Pécs, Orosz történetek (Oldaltörés)

Hangoskodóművész
Mike Patton

A Faith No More a kilencvenes évek egyik legizgalmasabb együttese volt. Brutális erő, ugyanakkor kifinomult megoldások jellemezték; és valamiféle teatralitás, éppen abban az időszakban, amikor a grunge kötött pulóvereivel és lyukas tornacipőivel épp a színpadiasságot száműzte a rockból.

A FNM közepe Mike Patton volt. A zenekar feloszlása után számos projektben vett részt, amely - végre levetve a népszerűség és a megfelelés kényszerét -  mind izgalmas, alternatív zenei kísérlet.

Ha mindez még mindig nem volna elég ahhoz, hogy valaki Mike Pattont popkulurális ikonnak tekintse, íme a zenekarok, előadók listája, akikkel együtt dolgozott: Björk, John Zorn, Merzbow, The X-Ecutioners, Foetus, The Dillinger Escape Plan.

Saját zenekarai és a vendégszereplések mellett Mike Patton az Ipecac kiadót vezeti, amelynél komoly alternatív zenei tehetségkutatás és félistenként tisztelt zenekarok egy istállóba gyűjtése folyik stílusmegkötések nélkül. Így lehet egy kiadónál az industrial legenda Young Gods, az elektronika pionír Mouse On Mars, a stoner rock Mondo Generator, a botránycore Otto Von Schirach, az ambientrock Isis, a Melvins, Dalek, The Locust, kid606 vagy a Queens of The Stone Age vezér Josh Homme szuperprojektje a The Desert Sessions.

Patton hihetetlenül gazdag hangtartományát és zeneszerzői képességét videójátékok és filmek aláfestéséhez is szívesen kölcsönzi, megszállott gamerként hangját adta a nagy sikerű Portal, The Darkness és Bionic Commando játékokhoz, ezen kívül az ő hangján hörögtek az I Am Legend zombijai, valamint jelenleg a Pinion és A Perfect Place című filmek zenéjén dolgozik.

A június 13-án Budapestre érkező Mike Patton Quartet a háromtagú olasz jazzpunk, zajrock Zu zenészeiből és a hangját gitártorzítokon és más szintetizátorokon áteresztő énekesből áll.


június 13; Bp. A38


Örök fenegyerekség
Bad Religion


Mi van, ha valaki(k) nem nő(nek) ki a punker létből? Akkor olyan(ok) lesz(nek), mint a Bad Religion. A punk nem nadrág-, haj- és pólóviselet kérdése; hanem egy attitűdé tehát? Ja, vagy úgy.

1980-as megalakulásuk óta már bőven túl vannak a kamaszkoron, és 14 lemezükkel kiharcolták maguknak a helyet a rock történelem nagy bandái között. A zenekar dallamos punk muzsikáján kívül Greg Graffin elgondolkodtató szövegei adják az alapot. Graffin nem akármilyen figura, hiszen doktorit szerzet evolúciós biológiából, mellette pedig a geológia szakot is elvégezte. Ennek ellenére nem tudott szabadulni a színpad varázsától.

Nem is gondolnánk, hogy a Bad Religion hány olyan bandára volt hatással, akik manapság elözönlik a képernyőt. Az egykori vicces kaliforniai punkot játszó Blink 182, vagy a mostanában már celebszámba menő Fall Out Boy tagjai mind nagyra tartják a los angelesi punk zenekart.

Június 11-én végre Budapestre látogat a csapat. A tavaly megjelent New Maps Of Hell album adja majd a műsor gerincét, de valószínűleg régebbi slágerekből sem lesz hiány, mi pedig visszarepülhetünk az időben, és egy kicsit nosztalgiázhatunk, hallva azokat a számokat, amiket annak idején ki sem lehetett robbantani a lejátszónkból.

június 11; Bp. PeCsa

 

Plusz egy szezon
Sétatér fesztivál, Pécs

Indul a fesztiválszezon. Minden rendű és rangú település fesztivált rendez s minden rendű és rangú műfaj valahol képviselteti is magát. Nincs helyünk minden fesztivált beharangozni. De a nyitányt azért szeretnénk. Pécs - khöm... - pedálozik. Jókora késésben a 2010-es kulturális fővárosi starthoz képest, számos zűrral sé zavarral, de nagy elszántsággal. Harangozzuk be hát Péccsel az idei feszt-szezont!

A Sétatér Fesztivál célja a kulturális identitás felelősségteljes alakításával olyan közösségi tér kialakítása Pécs belvárosában, amely - szándékaink szerint - színvonalas programjaival sok ezer itt élő ember és idelátogató turista számára kínál egyben tartalmas szórakozást és kellemes időtöltést. A rendezvény 16 napja, 3 hétvégét foglal magába, amelyek mindegyikén egy-egy tiszta profilú művészeti fesztivál, a köztes időszakban pedig színvonalas off programok kerülnek megrendezésre.

Június 14-én a ColorStar koncertjével indul a sorozat.


Részletes program itt!

 

 A törékeny ember
Fekete András: Orosz történetek
(fotók)

Fekete András fotóriporter, aki az elmúlt tíz évben elsősorban Oroszországban volt aktív. Magazinok megbízásából vagy saját elhatározásból, oroszországszerte készít fotóriportokat. Sorozatai - az ötveneses évek humanista hagyományait idézve - korunk időtlen történeteit tárják fel. Képeiből árad az ember törékenysége iránti feltétel nélküli empátia és tisztelet.

A Lumen Galériában most két sorozata látható. A két történet szinte ellentétes sorsú, serdülőkorban lévő fiatalokról szól.

Vaganova balettiskola. Szentpétervár. 2006.: Oroszország és a világ egyik legnevesebb és legszigorúbb balettiskolája a Vaganova iskola Szentpéterváron. Az intézmény régi hagyományokra épülve neveli a világhírű táncosokat. A gyerekek 9-10 éves korukban kerülnek be egy többlépcsős felvételivel az iskolába, ahol megtapasztalják a kemény munkát és az izzadságot.
A falak között már több mint 250 éve folyik balett oktatás.

Fiatalkorúak börtöne. Mozsajszki kolónia. Penza, 2005.: Mozsajszki nevelő koloniában ma körülbelül 170-en töltik büntetésüket. "Gyerek börtönnek" is hívják, mert 14 és 18 év közötti fiatal fiúk vannak ott, akiket elítéltek különböző büncselekmények miatt, főleg lopás, drogárusítás és többszöri garázdaság, de gyilkosság miatt is. A több évre elitélteket 18 éves koruk után átviszik a felnőtt börtönbe.

Július 5-ig; Bp. Lumen galéria

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!