szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Muzsikás együttes nyerte el idén a Világzenei Vásár (World Music Expo), azaz a WOMEX-díját, amellyel évente a műfaj legkiemelkedőbb előadóit és együtteseit tüntetik ki - tájékoztatott a Magyar Zenei Exportiroda hétfőn.


Muzsikás
© Kása Béla
Az elismerés kapcsán Hamar Dániel, az együttes egyik tagja az MTI-nek úgy fogalmazott: "ez egy óriási megtiszteltetés nemcsak a Muzsikás együttesnek, hanem az egész magyar népzene számára is". Hozzátette: "meglepő és csodálatos érzés (...) nehéz szavakban elmondani".
 
Mint azt a zenész hangsúlyozta, a díj jelentőségét mutatja, hogy noha a world musicba, népzenébe sok minden "belefér", évente csak egy WOMEX-díjat osztanak ki. "Olyan mint a Nobel-díj", bár azt több tudományág képviselői is megkaphatják - tette hozzá.
 
Hamar Dániel megemlítette azt is, hogy a díjátadó ünnepség november elején lesz Sevillában. A WOMEX honlapja szerint a Muzsikás együttes november 2-án élő koncertet ad a díjátadó gálán.
 
A World Music Expo (WOMEX) a világ legnagyobb világzenei vására. "Minőség, kreativitás, tartalom" - 1999-es bemutatkozása óta a WOMEX-díj a világzenében nyújtott nemzetközi szinten kiemelkedő teljesítményt jutalmazza. A zenei kiválóság, társadalmi hatékonyság, kereskedelmi siker, politikai mondanivaló, életmű - ezek közül a szempontok közül bármely érdemessé teheti az előadókat, együtteseket, sőt intézményeket a díjra. 
A WOMEX-díjat 1999-ben elsőként Juan de Marcos és Nick Gold vehette át, 2003-ban pedig első ízben egy "intézmény", a Freemuse (zenei és cenzúra világfórum) nyerte el. A jubileumi, 10. WOMEX-díjátadón két szobrocskát adnak át: az egyikkel "kiváló szakmai színvonaláért" a helsinki Sibelius Akadémia Népzenei Tagozatát tüntetik ki, a másikkal a Muzsikás együttes kiemelkedő világzenei munkásságát ismerik el.

"A 35 éve alapított együttes helyezte el a magyar népzenét a nemzetközi térképen" - méltatja a WOMEX honlapja a zenei csoportot, amelyről a zenei expo idei katalógusában Joe Boyd neves amerikai lemezproducer írt rövid tanulmányt. A szöveg megemlékezik a magyar táncházi mozgalom születéséről, s összeköti azt az együttes felvirágzásával, amely az új magyar népzenei kultúrával "történelmet csinált". Az utóbbi években az együttes néhány tagja cserélődött, de a zenei világuk lelke érintetlen maradt - fogalmazott Boyd, hozzátéve, hogy "bármilyen is a felállásuk, olyan történelmi élményt inspirálnak, közvetítenek és adnak át, amely egyszerre ősi és modern."
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!