Tetszett a cikk?

A Magyar Természetfotósok Szövetsége tizenkilencedik alkalommal írta ki a GDF SUEZ - Az Év Természetfotósa pályázatot, mely hazánk és egyben a régió legjelentősebb természetfotós pályázata. A szakmai zsűri 234 jelentkező 5309 fotója közül választott győztest: az év természetfotósa idén Haarberg Orsolya lett. Nagyítás-fotógalériánkba a 13 kategória legjobbnak ítélt képei közül válogattunk, nem volt könnyű dolgunk.

Az év természetfotója: Hverfell - Nagyon szerettem volna egy emlékezetes képet készíteni az izlandi Hverfell kráterről. Amikor a márciusi telihold idején végre leesett a hó, előteret kerestem a képhez. Ehhez a Myvatn-tó jégmintázata bizonyult a legjobb választásnak, annál is inkább, mert erről a pontról a kráter helyzetéhez képest a holdkelte iránya is megfelelőnek látszott. Bár felhős volt az idő, már órákkal a naplemente előtt kimentem a helyszínre, és vártam, hogy elvonuljanak a horizonton úszó felhők. Ekkor viharos erejű szél támadt, és az egyre emelkedő Holddal együtt úgy tűnt, mintha valaki zsinóron húzná a felhőket a kráter fölül, míg végül épp csak egy pár felhőfoszlány maradt a holdvilágos égbolton.
Haarberg Orsolya
Kőszáli kecske az olasz Alpokban - 2008 novemberében egy hét leforgása alatt másfél méter hó hullott az olaszországi Gran Paradiso Nemzeti Parkban, ami az állatokat az alacsonyabban fekvő erdőkbe és a legmeredekebb sziklafalak közelébe kényszerítette. A kőszáli kecskék bámulatos biztonsággal mozogtak ezeken a lavinaveszélyes hegyoldalakon, míg számomra életveszélyes mutatvány volt a csúszós sziklafalak megmászása.
Haarberg Orsolya
Szerelemre várva - Régi nagy vágyam teljesült, hogy a rövid időre égszínkék nászruhát öltő mocsári béka hímeket lefotózhattam. Néhány barátom hathatós segítségével egy nagyobb pocsolyában, nyakig gumiruhát öltve sikerült lencsevégre kapnom a szerelemre várakozó hímet.
Varga István
Harc a halért - Téli napon a befagyott halastó lékje mellett halászó madarakat fotóztam. Igen nagy volt a mozgás egész nap, de a naplementét követően indultak be csak igazán a madarak. Ha egy kócsag fogott egy halat, a többi azonnal rátámadt, és próbálta elvenni tőle. Mivel fények már alig voltak, így nagyon hosszúkat kellett exponálni. Rengeteg lett a teljesen bemozdult kép, ez viszont épp csak annyira mozdult be, amennyire kellett.
Daróczi Csaba
Limonádé - Egy bahamai búvár-szafarin fő célpontunk a tigriscápa megfigyelése volt. Szerencsénkre már az első napoktól kezdve citromcápák csoportja követte a hajónkat, némi leeső falat reményében. Az egyik reggelen még a merülések előtt a hajó végén ülve sikerült a felszín közelében lencsevégre kapnom ezt a gyönyörű ragadozót.
Selmeczi Dániel
Kiskunság - A fotó a tél egyik leghidegebb reggelén készült. Már este, lefekvéskor tudtam, hogy gyönyörű lesz a napkelte, derült ég volt, és minden jel arra mutatott, hogy reggel köd lesz. A helyszínt még nyáron kinéztem: egy vizes legelő a Kiskunságban. Kiérkeztemkor -18, -20 fok hideg lehetett, és legnagyobb örömömre frissen esett két centi hó. Alacsonyan feküdt a tájon a köd, várható volt, hogy valamikor át fog derengeni rajta a napfény. Arra viszont nem számítottam, hogy ez csak két és fél óra múlva történik meg, s mivel nem akartam összejárni a havat, addig még csak nem is léphettem arra a helyre, ahonnan a képeket akartam készíteni.
Somodi Ferenc
X - A tavaszi esőcseppek minden évben csodálatos látványt nyújtanak. Mindig örömmel fotózom őket, sosem találok két egyforma kompozíciót, így a látvány megunhatatlan.
Tóth Zoltán
Potty, a falat - Egyik barátunk tanyáján évek óta rendszeresen költ egy búbosbanka-pár. Tavaly lehetőségem nyílt arra, hogy végigkövessem és lefotózhassam ezeknek a csodálatos madaraknak az életét, a párzástól egészen a fiókanevelésig. Fantasztikus élmény volt, hogy ilyen páratlan pillanatok szemtanúja lehettem! A fotómon az a pillanat látható, amikor a fiókáját etető szülő éppen elejti a várva várt falatot, egy lótücsköt.
Vadász Anna
Gülüke - A fotó 2011 tavaszán készült a Deseda-tó partján, nem messze Kaposvártól. A kis szitakötőt egy faág végén láttam meg. Szerencsére szélmentes idő volt, így lassú becserkészést követően elkészülhetett a fotó.
Horváth Róbert
Békaszörny - A március-április fordulójára eső párzási időszakban gyakran egyszerre négy-öt hím barna varangy is ostromolja ugyanazt a náluk jóval nagyobb termetű nőstényt. Ha egy-egy hímet a többiek lerúgnak, a nőstény lassan megindul a békatestek kusza tömegével.
Kovács András
A lakóközösség tagja - A Kezünkben a Föld kategóriacím hallatán nem az ember és természet viszonyának sokszor visszatetsző oldalát akartam bemutatni, és nem is a meghökkentés volt a célom. Szerettem volna egy csepp harmóniát találni ebben a kifordult világban. Ennek a fotónak az ötlete már évek óta létezett a fejemben, mivel egyetemi tanulmányaim miatt sokat tartózkodom a fővárosban, ahol esténként, hajnalonként gyakran találkozom sünökkel a József Attila lakótelepen. Idén tavasszal, több estét rászánva és előzetesen a vakutechnikát plüssállatokon kikísérletezve, segítőtársaimmal, Ambrus Lehellel és Szatmári Bálinttal sikerült jó helyen találkoznunk egy barátságos példánnyal, ami néhány percig összegömbölyödve habozott, majd felbátorodott, és engedélyezett két értékelhető fotót.
Szabó Gábor László
Rend - Egy hatalmas, telepített nyáras fölött repültünk el egy novemberi délutánon. Nagyon szép volt a fák struktúrája, a lemenő nap fényei pedig gyönyörűen festették meg az erdőt.
Daróczi Csaba
Megmutassam? - A kép még 2009 nyár elején készült a Gerecsében. Fotós barátaimmal lessátras nagyvadfotózást terveztünk a hétvégére, ám az idő nem volt túl kegyes hozzánk, mindkét nap erősen zuhogott. Szerencsénkre azonban ez cseppet sem zavarta a szarvasokat, és többször is kimerészkedtek a tisztásra. Feltűnt, hogy az egyik bikát folyamatosan piszkálják társai, mintha móresre akarnák tanítani. A megörökített pillanaton az egyik ilyen „összecsapást” próbáltam ábrázolni.
Garas Attila
Transzformer - Kéthetes távcsöves megfigyelés után már percre pontosan tudtam, hogy mikor jelennek meg a kuvikcsalád tagjai nagymamám kertfarában. A lessátram abszolút nem zavarta a madarakat, és teljes nyugalommal tűrték a fényképezőgép folyamatos kattogását is. Némi trükkel hamar sikerült rávennem őket arra, hogy az objektívem előtt végezzék napi tornájukat és a tollászkodás ceremóniáját. Ennek eredménye ez a kép is szárnyát nyújtogató madárról.
Sutyák János
Torzonborz - Az indo-pacifikus tengerekben rendszerint 30 méternél mélyebben élő sávos békahal (Antennarius striatus) az indonéziai Lembeh-szorosban néha a sekélyebb, vulkanikus eredetű üledékes tengerfenéken is fellelhető. Népszerűbb nevén a „szőrös békahal” bőrfüggelékei az álcázást szolgálják, miközben első hátúszó-tüskéjének függelékét a szája előtt táncoltatva csalogatja oda a táplálékául szolgáló kis halakat. Ritkán bukkan a búvárfotós ilyen szép sárga, üledék- és moszatmentes példányra, igyekeztem hát róla jó portrét készíteni, szemtől szembe.
Násfayné Kőházi Mária
Vidám táj - A közeli Miklapuszta az egyik kedvenc területem. Mind a földről, mind a levegőből csodálatos látvány. Sokszor repültem már fölötte, így a legtöbb formációját jól ismerem. Ezt a smiley-t is sokszor lefotóztam már, de talán így őszi színekben nézett ki a legvidámabbnak.
Daróczi Csaba
Tér és idő - A Sárkányvér fa Socotra jelképe – de ki tudja meddig. A képen szó szerint eljár a Sárkányvér fák fölött az idő. Sajnos, a globális felmelegedés miatt halálra vannak ítélve, bár próbálkoznak a visszatelepítésükkel. A fákat zseblámpával festettem vörösre, hogy „vér” színük legyen.
Nagy Gergely
Kigyulladt szeméttelep - A lakóhelyem határán éppen bezárt szeméttelepet – a folyamatos őrzés ellenére is – lelketlen emberek némi földben talált fém reményében felgyújtották. A tűzoltók ugyan gyorsan kiérkeztek, de a telep már annyira égett, hogy semmit sem tudtak megmenteni. A képemen az őr lakókocsijának utolsó szikraesőit láthatjuk. Remélem, ezzel a felvétellel felhívhatom a figyelmet az ilyen elhagyatott vagy illegális hulladék-lerakóhelyek csúfságára és veszélyeire. A fotózás során egy szerencsésen végződő „baleset” is ért. A gépem és az optikám az állvány lábaira rakodó finom korom miatt enyhén csúszóssá vált, és egy óvatlan pillanatban az egész felszerelés eldőlt. A gép és az objektív gyakorlatilag szétrobbant, kinyílt, mint a rózsa. Nagyon elkeseredtem, de nem adtam fel: szépen visszaépítettem mindent, s azóta is tökéletesen működik mindkettő.
Jakab Tibor
Varjú dominancia - Egy opportunista varjú keresgél élelmet a homokon pihenő seregélyek között. A seregélyek a homokon gyülekeznek, mielőtt pihenőhelyükre vonulnának, és lenyűgöző volt látni, ahogy a távolságot tartották a nagyobb madártól. 2010 őszétől kezdve hosszasan figyeltem és fényképeztem az Angliai Blackpoolban telelő seregélycsapatot, így sikerült a két faj közötti interakciót lefényképezni.
Nagy Zoltán Gergely
Terpeszállás - A fotót egy rendkívül hideg decemberi reggelen sikerült elkészítenem Börgöndpuszta határában. Régóta figyeltem azt a rudlit, amelynek egyik tagját sikerült lencsevégre kapnom. Az őzek megközelítése rendkívül nehéz volt, mivel az egész csapat egy óriási lucernatábla kellős közepén tanyázott éjjel-nappal. Bármilyen gyanús elemet több száz méter távolságból észrevettek, és ilyenkor vágtában menekültek. A képen látható őzet hóruhában, kb. 2 órán keresztül tartó cserkelés után sikerült lencsevégre kapnom. A lépésről lépésre történő cserkelést nagyban megnehezítette a mínusz 21 fokos hideg, melynek hatására az ujjaim annyira lefagytak, hogy az exponálógombot egyáltalán nem éreztem; a képek elkészültét csupán a zárszerkezet kattanása jelezte számomra. A képen látható sutának gyanús volt a zár hangja, és meglepettségében terpeszállásba vágta magát, majd a hóra csurrantott egy kicsit...
Mészáros András
Verekedő sarki rókák - Izlandon, a Nyugati-fjordok vidékén nem vadásszák a sarki rókákat, ezért kivételesen nagy a rókaállomány sűrűsége. Télen zömében tengeri élőlények partra dobott maradványaival táplálkoznak, és miután ennek mennyisége korlátozott, gyakran kerül sor összetűzésre az állatok között.
Haarberg Orsolya
Pintyek - A fotó januárban készült, amikor a fenyőpintyek (Fringilla montifringilla) esti szállásukra „húznak”. Lenyűgöző látvány, amint kis felhők formájában, az eget elsötétítve érkeznek a pintyek milliói éjszakázó helyükre. A kis madarak csivitelése együtt komoly kórussá alakul, és a fákat ilyenkor oly mértékben lepik el, hogy szinte beletörnek az ágak. A kép közel a magyar határhoz, Ausztriában készült.
Somodi Ferenc
Sodrásban - A halastó befolyó zsilipjébe a tóba igyekszik a víz sodrásával érkező barna varangypár, hogy gondoskodjanak az utódlásról, azonban a halrács ebben megakadályozza őket. Február végén, március elején, vonulás (sodródás) idején naponta kell a halrácsot kiemelni, hogy a békák zöld utat kapjanak a szaporodáshoz.
Ritzel Zoltán
Dávid és Góliát - A kép Sopron határban, erdei ciklámen fotózása közben készült. Ez ismét egy jó példa arra, hogy a fényképezés „tervezett” célján kívül legyünk nyitottak más elénk terülő témára is.
Zsila Sándor
A Buják melletti Csirke-hegy sziklagyepe tavasszal lila tengerré alakul. Több száz tő leánykökörcsin virágzik itt háborítatlanul, hiszen jelölt turistaút nem vezet oda. A képen a témát leárnyékoltam, míg a háttér napsütötte maradt.
Sándor Imre
Égi tánc - A fotót Sri Lankán készítettem, a Yala Nemzeti Parkban, mégpedig azon az úton, amit az előző naturArt pályázaton nyertem díjként. Nagyon meleg nap volt, így a pillangók is egy helyre gyűlve szívogatták a vizet a nedvesebb homokfoltokon. Az egyik helyen különösen sok lepkét pillantottunk meg, természetesen rögtön beindult a fantáziám. Gondoltam, a sok repülő és szívogató pillangó tömege megérdemli, hogy a 20mm-esemmel megpróbáljam lefotózni
Somodi Ferenc
Hajnali óceán - A számomra megunhatatlanul szép Bihari-hegységben készült a kép, egy nyár végi hajnalon. Percről percre változott a derengésből ébredező táj, ahogy a lassan hömpölygő pára követte a karsztos felszín változásait, én pedig alig vártam, hogy a hegyek mögött felbukkanjon a Nap, és a fenyők között átszűrődő fénypászmákkal teljeseden ki a látvány.
Palcsek István
Őz-varázsló - Idén márciusban készült a kép az Atkai-holtág közelében. Cserkeléssel közelítettem meg az őzeket. Az előtér ökörnyál lepte zsenge búzatábla, amelyet az alacsonyan járó nap aranyba öltöztetett. A háttér az ártéri galériaerdő, alján a leköszönő tél nyomaival.
Bíró Lajos
A lávamező szelleme.
Haarberg Orsolya
Mélységi mámor - Tavasszal a Mecsekben egy napig fotóztam, s úgy időzítettem, hogy a barna varangyok (Bufo bufo) nászának idején ott legyek. Sikerült is jó időben egy olyan patakban fotóznom, ahol varangyok és gyepi békák egy helyen, meglehetősen nagy tömegben nyüzsögtek. A sekély vizű patakba gyönyörű fények sütöttek be, és ezeket külön érdekessé tette a sodródó törmelék, és a patakba lógó gyökerek közt besütő nap. A sejtelmesen bujkáló békáknál szebb és izgalmasabb témát ezen a tavaszon nem is találhattam volna.
Somodi Ferenc
Tánc - Indonézia keleti részén található Raja Ampat, a világ legjobb merülőhelyeinek egyike. Egy rája-tisztítóállomásnál merültünk, amikor pár perc várakozás után néhány árnyat véltem felfedezni a látóhatáron. Könnyed mozgásukkal mintha repültek volna, ahogy közeledtek felénk a manták. Ámulatba ejtő „táncuk” egyik pillanatát sikerült itt megörökítenem.
Selmeczi Dániel
Elveszve - A kép 2010 márciusában készült a Maldív szigeteken, a Wall Street/Biledhdhoo merülőhelyen (North Nilandhe atoll, Filitheyo). A nagy vörös anemóna csápjai között bujkáló apró fiatal bohóchalról hat képből álló sorozatot készítettem. A bohóchalak a tengeri rózsák csalánsejtjei között találnak védelmet üldözőik elől.
Pohl András
A nagy fogás - A homoki hernyóölőt (Ammophila sabulosa) a kertünkben fényképeztem. Forró nyári nap volt, az izzó homokon lettem figyelmes a fel-felszálló hernyóölőre, amint nehéz terhével próbál felemelkedni – döbbenetes, hogy ez a könnyű kis rovar ezzel az óriási teherrel mégis tud repülni! Valójában reptében szerettem volna fotózni, de az elrugaszkodás pillanatának is nagyon örülök. Azt csak a fotó elkészítése után, a monitoromon láttam, hogy a rovar által felrúgott homokszemcsék is milyen jól mutatnak a képen.
Somodi Ferenc
Makákóma - Télen a Japán-Alpok völgyeiben feltörő termálvizek összefolyásai körül gyűlnek össze melegedni a szigetország egyetlen majomfaját képviselő japán makákók. A Hida hegység egyik hőforrásánál akadtunk össze egy kisebb csoporttal, amely tagja elmélyülten kurkászták egymást, ügyet sem vetve kíváncsi kameráinkra.
Bakos Gábor
Angyalok - Mint minden, számomra kedves kép, ez is a lakóhelyemhez közel, éppenséggel az udvaromon készült. Szúnyogokkal már sokat kísérleteztem, és megtanultam, hogy ha meghallom azt a jellegzetes rajzó hangot, akkor ott kép is keletkezhet. Most is futottam a felszerelésért, és azt terveztem, hogy párzó szúnyogot fogok megörökíteni. Az ugyan nem sikerült, de olyan hihetetlenül összetömörültek a hím szúnyogok a fejem fölött, hogy ez kihagyhatatlan lehetőséget teremtett. Ügyelnem kellett, hogy az expozíció pillanatában a rovarok mindig ugyanabban az élességi síkban legyenek, mert a vaku fényét oda mértem ki, ráadásul nem sok időm volt hiszen az ég kékje is hamarosan feketébe váltott. A kép visszanézése után döbbentem meg, hogy mennyire hasonlítanak a mi képzeletvilágunkban élő tündérekre és angyalokra.
Jakab Tibor
Közelítő vihar - Egyik este éjfélig dolgoztam a számítógép előtt, és már éppen lefeküdni indultam, amikor észrevettem, hogy a horizont közelében villámlik. Azonnal fölkaptam a felszerelésem, és kimentem a közeli rétre, ahol még nyílott néhány pipacs, hiszen régi terven volt, hogy ezt a virágot így fotózzam meg, villámmal. Külön szerencse volt, hogy az ég nagy részén még ragyogtak a csillagok. Mivel nagy szél is fújt, ezért ezt is érzékeltetni szerettem volna a képen. Tehát az expozíció meghatározásánál a következőkre kellett figyelni: legyen meg a megfelelő mélységélesség, a villámlás ne exponálódjon túl, de azért még csillag is látszódjon, a pipacsot egy folyamatos fénnyel is meg kell világítani, hogy a mozgás érződjön (kb. 1 blendével a vaku fényereje alatt), illetve mindkét fényforrást CTO fóliával szűrőzni, hogy az ég kék színű legyen. Nem volt egyszerű…
Daróczi Csaba
Kukázó róka - Szép-völgyben lakó ismerősöm jelezte, hogy az erkélyéről rendszeresen kukázó rókát lát a szomszéd gondozatlan telkeken. Mivel a látogató nem rendszeresen járt a megfigyelt helyen, ezért kis trükköt alkalmaztam a róka odacsábítására. Esténként macskaeledelt helyeztem el a kuka mellé, bízva abban, hogy a róka megérzi a finomság illatát, és abban is, hogy nem a cicák fogyasztják el a ravaszdinak szánt vacsorát. Közben nem voltam ott, hogy véletlenül se zavarjam meg a vacsoravendégeket. Három egymást követő hajnalon is volt fogyasztás, így negyedik nap már a fényképezőgépet és a vakukat is kihelyeztem. Autóban ülve, rádiókioldót használva vártam a pillanatot, amely szerencsére el is jött. Nem törődve a vakuk villogásával, a róka több alakalommal is vissza-visszatért, egy-egy villantás erejéig.
Radisics Milán