Georges Simenon valószínűleg nem örülne, ha ezt hallaná, de valószínűleg Maigret felügyelő Párizsa is a nosztalgiának köszönhetően olyan vonzó, hiszen amikor a sorozat könyvei megszülettek, az azokban leírt gyilkosságok jelentős része még nagyon is brutálisnak, elrettentőnek számított. Most viszont felmerülhet az olvasó fejében a felügyelő eseteit olvasva, hogy milyen jó is lenne, ha a párizsi főfelügyelő még mindig név szerint ismerné a város összes fontosabb bűnözőjét, ha a gyilkosságoknál tényleg csak a szerelem-pénz motiváció lenne a háttérben és ha a Marais negyed még mindig olyan olcsó lenne.
A Park Kiadó eddig 27 címből álló Maigret sorozata tehát nem csak egyszerűen egy krimikből álló válogatás, hanem egy olyan világ emlékműve, ami már soha nem tér vissza és talán pont ezért tűnik olyan szépnek. A nosztalgikus hangulatot a Gerhes Gábor által készített, minőségi borítók is erősítik, amelyek következetesen összekapcsolják az összes könyvet és a gyűjtésre kicsit is hajlamos vásárlók már látják is a teljes, egységes sorozatot a könyvespolcukon.
Nem mindig dícsérjük a Park Kiadó kiadványait, nyilván a könyvkiadás is csak olyan tevékenység, mint minden más, a nyereség érdekében időnként meg kell alkudni. Ha azonban a vállalat ügyes, akkor felvállalhat néhány olyan ügyet is, ami inkább szerelem, mint munka. Ez az érzésünk a Maigret sorozatnál, hogy ezeket a könyveket valaki a legnagyobb gonddal, élvezettel és hozzáértéssel válogatta össze, vezette a grafikus kezét, odafigyelt a fordításokra és a rajongók még ki nem mondott igényeire is.
A felsoroltakon kívül Tönkő Vera szerkesztőnek köszönhető a minden egyes könyvben megtalálható dupla térkép a belső borítókon, amelyeken egyrészt Maigret munkahelye és környéke, valamint az adott ügy színhelye látható. A térképek segítségével a gyilkosságokat pontosan felidézhetjük Párizsban járva, vagy pont fordítva, a könyvet olvasva visszagondolhatunk, hogy igen, pont itt kávéztunk két éve.
Az érdeklődők olyan információkhoz is hozzájuthatnak egy printben is megjelent, valamint az interneten is elérhető katalógust végiglapozva, amely nem csak Simenont, a szerzőt és a főszereplőt, Jules Maigret-t mutatja be évszámokkal, leírásokkal, de jó néhány róluk szóló idézetet is olvashatunk benne, toplistákkal és a sorozat magyarországi történetével együtt. Innen tudjuk, hogy a legnagyobb példányszámban eladott Maigret könyvet 22 800 000 olvasó vásárolta meg az évek során.
Bár a magyar fordítások nem dicsekedhetnek ekkora számokkal, Tönkő Vera elmondása alapján a Maigret-klub látogatottsága és a kiadóhoz befutó olvasói levelek azt mutatják, hogy ha zajos sikert nem is aratott a sorozat, de van egy állandó, biztos olvasói köre. Ez pedig lehetővé teszi, hogy a kiadó az összes Maigret könyvet megjelentesse az elkövetkező évek során, terveik szerint évente négy új sztorit bemutatva. A sorozat egy része először jelenik meg magyarul, néhány címet új fordításban olvashatunk, míg a kiadó elvárásainak megfelelő korábbi kiadások csak új köntöst kapnak.
A karácsonyra megjelent két új kötet, a Maigret és a csökönyös leányzó, valamint a Maigret és csapodár közjegyző, először jelentek meg magyarul. Az egyik egy vidéki „lakóparkba” kalauzolja az olvasót, míg a másik egy házasság nyomasztó mélységeit mutatja be a férj eltűnése kapcsán. Mindkét történetben egy férfi az áldozat és egy nő a kulcsa a nyomozásnak, egy olyan nő, aki a legkevésbé sem hajlandó együttműködni Maigret főfelügyelővel. Természetesen a felügyelő remek pszichológiai érzékével rájön, hogy mivel tud az ellenálló hölgyekre hatni és kiszedi belőlük az igazságot. Remek darab mindkét kötet, csak személyes kedvencünket Madame Maigret-t hiányoltuk, az ő személye talán még megnyugtatóbb, mint férjéé. (Amennyiben más is hasonlóan érez, akkor a sorozat Madame Maigret barátnője című darabját ajánljuk, amelynek főszereplője a csodás ebédeket és vacsorákat készítő békés háziasszony.)
Kádár Mónika