szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Melyik szülő ne szeretné, ha sikeres, boldog és stabil egzisztenciával rendelkező felnőtt válna a gyerekéből?! Most adunk néhány tippet azzal kapcsolatban, hogyan neveljük pénzügyi tudatosságra és takarékosságra a gyermekeinket, továbbá hogyan beszélgessünk velük a pénzügyekről. Például már 6 éves kortól érdemes zsebpénzt adni nekik, 14 éves korukban pedig már saját bankszámlát is nyithatunk nekik.

1. Soha nem mondjuk a gyerekünknek, hogy „nem engedhetjük meg magunknak”

Ha folyton azt mondogatjuk a gyereknek, hogy „ezt nem engedhetjük meg magunknak”, azzal csak annyit érünk el, hogy feszült lesz a család pénzügyi helyzete miatt, és állandó kudarcélményben lesz része. Sokkal pozitívabb üzenetet közvetít, és a pénzügyi tudatossághoz is közelebb visz, ha azt mondjuk a gyereknek: „úgy döntöttünk, hogy ma csak erre, csak ennyit költünk.”

2. Ne vásároljunk csak a szórakozás kedvéért!

Ha nem szeretnénk konzumidiótát nevelni a gyerekünkből, ne menjünk el vásárolni vele csak a szórakozás kedvéért. Inkább azt tudatosítsuk benne, hogy a vásárlás nem szabadidős tevékenység, nem kellemes kikapcsolódás, hanem egy hétköznapi feladat, olyasmi, mint a házimunka vagy az ügyintézés.

AFP / Alain Jocard

3. Vonjuk be a gyereket a hétköznapi bevásárlásba!

Ha tehetjük, a gyerekkel együtt menjünk bevásárolni. Ilyenkor a bevásárlólista egyik részét odaadhatjuk a gyereknek. A bevásárlás előtt vagy közben beszélgessünk a gyerekkel arról, hogy mit fogunk vásárolni, miből mennyit érdemes, hogyan találjuk meg a legjobb minőséget és a legjobb ár-érték arányt.

4. A gyereket vigyünk magunkkal a bankba is!

A banklátogatás szintén egy jó apropó lehet arra, hogy a pénzügyekről beszélgessünk a gyerekünkkel. A gyereknek már 14 éves korában nyithatunk saját bankszámlát, amire minden hónapban átutalhatjuk a zsebpénzét.

5. Ha kicsi gyerekeink vannak, inkább készpénzt használjunk!

A kicsi gyerekek számára a készpénz sokkal érthetőbb, sokkal egyértelműbb fizetőeszköz, mint a virtuális pénzt mozgató bankkártya. Ha a pénz nem látható, a gyerek sem igazán tudja megbecsülni az értékét, és nem lesz tisztában a pénzköltés valódi következményeivel.

6. Adjunk zsebpénzt!

A pénzügyi tanácsadók szerint 6 éves, kb iskolás kortól érdemes zsebpénzt adni a gyereknek, hogy szert tegyen némi pénzügyi önállóságra és függetlenségre. Először heti, majd később kétheti, havi adagokban, ahogy a gyerek egyre idősebb lesz. Ezzel többek között meg tudjuk tanítani a gyereknek a rövid és a hosszú távú pénzügyi tervezés technikáit.

7. Ne folyósítsunk kölcsönt!

Ha a gyerek már az első héten elkölti az összes havi zsebpénzét, akkor se adjunk neki pénzt a következő hónap kezdetéig, hiszen csak így tanulhatja meg, hogy a felelőtlen pénzköltésnek megvannak a maga következményei.

MTI / Földi Imre

8. Beszélgessünk rendszeresen a pénzügyekről!

A pénzről folytatott beszélgetések során próbáljuk azt az üzenetet közvetíteni a gyerekünk felé, hogy a pénzügyek fontosak, és nem kell tőlük tartani.

9. Ne bagatellizáljuk el a pénzügyek jelentőségét!

Ne vegyük természetesnek a gyerekek előtt a tényt, hogy havonta jön a pénz a számlánkra, mindig jön a fizetésünk! Mondjuk el a gyerekünknek, hogy minden hónapban keményen megdolgozunk a pénzünkért!

10. Mutassunk példát!

A gyerekek inkább követik a példánkat és utánozzák a cselekedeteinket, mint hallgatnak arra, amit mondunk nekik. Ha azt látják rajtunk, hogy egészségesen kezeljük a pénzügyeinket, kifinomult pénzügyi kultúrával rendelkezünk, jól bánunk a pénzzel, és takarékoskodunk, növeljük az esélyét annak, hogy a gyermekünk felnőtt korában hasonlóképpen fog cselekedni.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!