szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az utóbbi években számtalan olyan magyar focista volt, akinek tehetségét senki sem kérdőjelezte meg, különböző okoknál fogva azonban mégsem tudta azt a karriert befutni külföldön, mint amilyet a szakemberek jósoltak neki. Így aztán itthon kialakult egy sztereotípia, a „tipikus magyar sztori”, mely szállóigévé vált a hazai drukkerek között. Az utóbbi években Németh Krisztiánt kiáltották ki a legnagyobb magyar tehetségnek, aki megjárta Liverpoolt, lassan 23 éves, és jelenleg az NB II-es MTK játékosa. Mennyire tipikus az ő sztorija? Utánajártunk.

A rendszerváltással, és a hirtelen kapott szabadsággal együtt azonban a magyar futball látványos minőségi romlásnak indult, ami nem csak a válogatottra és a bajnokságra nyomta rá a bélyegét, hanem – eleinte észrevétlenül – az utánpótlásra is. A fiókcsapat a legtöbb klubnál az évek alatt egyszerűen megszűnt, ahol pedig megmaradt, ott is képtelen volt olyan minőségi futballisták kinevelésére, akik meg tudták volna állni a helyüket Európa komolyabb bajnokságaiban. Legjobb játékosaink már akkor is inkább a ciprusi vagy izraeli bajnokságot választották (pl. Halmai Gábor), vagy vitathatatlan tehetségük ellenére eszükbe sem jutott külföldre igazolni (Illés Béla).

A magyar utánpótlásképzés az elmúlt évek tapasztalatai alapján több szempontból sem tudta felvértezni a külföldön szerencsét próbáló magyar focistákat. A hazai futball fizikailag, mentálisan és gyakran emberileg sem tudta megadni azokat a képességeket, amire egy Bundesligához, ne adj isten egy angol vagy spanyol bajnoksághoz szüksége lett volna a labdarúgóinknak. Három példa a legismertebbek közül, akiket a magyar futballközeg nevelt ki, de a külföldi nem tudott igazán befogadni.

Vincze Ottó (jobbra). Több volt benne
AP

Az Ózdról induló Vincze Ottó négy évig játszott a Ferencváros ifjúsági csapatában, majd 1990-ben Svájcba, az FC Sion ificsapatához került, egy egészen más futballközegbe. Pár áv múlva visszatért az NB I-be, a Vasas után a Fradi az 1995/96-os Bajnokok Ligája-csapatának tagja lett, és két, Grasshoppersnek rúgott szenzációs góllal  hívta fel magára a hazai és külföldi szakemberek figyelmét. Sajnos ezek maradtak a játékos legemlékezetesebb góljai.

Visszatért Svájcba, majd megkapta a nagy lehetőséget, leigazolta a Barcelona B csapata. Itt azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, leginkább kiállításaival tette emlékezetessé spanyolországi tartózkodását. Gyorsan visszakerült Magyarországra, majd 1999-től három évig Németországban próbálkozott, de csak az első volt sikeres, az Energie Cottbus csapatában már kevés lehetőséget kapott.

Utolsó éveiben viselkedési problémái miatt távozott Zalaegerszegről, később súlyos sérülésekkel kellett szembenéznie, térdét és bokáját is műtötték, így a visszavonulást választotta. Mindössze 11 alkalommal húzhatta magára a magyar válogatott mezét, pedig eleinte sokkal komolyabb jövőt jósoltak neki.

Lisztes Krisztián (jobbra) alapember lett Brémában
AP

A kilencvenes évek legnagyobb magyar futballtehetsége kétség kívül Lisztes Krisztián volt, aki 17 évesen mutatkozott be a Fradi felnőtt csapatában, 18 évesen pedig a magyar válogatottban. A zöld-fehér klub meghatározó játékosa volt a 95/96-es BL-sorozat alatt, majd lecsapott rá a német VfB Stuttgart. Itt azonban nem tudta beverekedni magát a kezdőbe, nem tudta onnan kiszorítani Kraszimir Balakovot, a bolgár irányító középpályást.

2001-ben a Werder Bremenhez igazolt, ahol meghatározó játékossá nőtte ki magát, bajnoki címet szerzett, de 2004 áprilisában súlyos sérülést, térdszalagszakadást szenvedett. Négyszer operálták, majd a rehabilitáció is szokatlanul hosszú ideig tartott, a játékos csak évek múlva tudott újra futballpályára lépni. 2008-ban visszajött Magyarországra, de sehol sem tudott már meghatározó szerepet betölteni. Jelenleg a Fradi játékosa. Azzal mindenki egyetért, hogy 49 válogatottságnál sokkal több volt benne.

Gera Zoltán mindenképpen az utóbbi évek legjobb és legeredményesebb magyar futballistája. Ez már csak azért is nagy szó, mert a játékos karrierje többszörös hendikeppel indult, hiszen a szervezett háttér hiánya miatt még azokat az alapokat sem kapta meg, melyeket a magyar foci egyébként biztosítani tudott. Züllött kamaszkora volt, de a játékterem, az alkohol, a cigaretta és a szipuzás után újra elkezdett focizni, így viszont szokatlanul későn, csak 14 évesen fedezték fel kivételes tehetségét. Pécsi ificsapatokban eltöltött évek után 1997-től a város NB II-es együttesébe került, ahol 2000-ben lecsapott rá a Ferencváros.

Gera Zoltán (balra)
MTI/EPA

Az Üllői úton töltött négy éve alatt már mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy Gera a magyar futball egyik legnagyobb ígérete, 2002-től pedig a válogatottban is rendszeresen lehetőséget kapott. Így igazi szenzáció volt, hogy 2004-ben másfél millió fontért leigazolta az angol West Bromwich Albion, mely éppen abban az évben jutott vissza a Premier League-be.

Gera fantasztikusan játszott Birminghamben, rövid idő alatt a szurkolók kedvence lett, de a 2005/2006-es szezonban már többször szenvedett sérülést, így csak 15 meccsen lépett pályára. 2008-ban, a WBA második Championshipben (az angol második vonalban) töltött éve után úgy döntött, egy stabil első osztályú csapatba igazol. A Fulham FC-t választotta, ahol ugyan szintén többször volt sérült, de a csapat 2009/2010-es Európa Liga menetelésében Gera kulcsszerepet játszott.

A következő évben az új edző miatt egyre kevesebb lehetőséget kapott, így 2011 nyarán úgy döntött, visszaigazol egykori sikerei helyszínére, a WBA-hoz, de lassan gyógyuló bokasérülése miatt nem ment át az első orvosi vizsgálatokon, és novemberig nem is tudott pályára lépni. A hónap végén azonban a Tottenham Hotspur elleni bajnokin a 32 éves magyar középpályás súlyos sérülését szenvedett, elszakadt a külső térdszalagja, így szezon végéig harcképtelenné vált.

[[ Oldaltörés (Az aktuális sztori: mennyire "magyaros" Németh Krisztián története?) ]]

Németh Krisztián 2005-ben, 16 évesen került az MTK felnőtt csapatához, ahol összesen 37 bajnoki meccsen 14 gólt szerzett. Az agárdi Sándor Károly Labdarúgó Akadémián pallérozódó játékos két évvel később, 2007 nyarán, két társával, Simon Andrással és a kapus Gulácsi Péterrel együtt a Liverpool FC-hez került. A fiatal támadó bizonyította tehetségét, azonban sokan már akkor úgy gondolták, hogy a játékos túl fiatalon igazolt egy ilyen erős klubba, ahol az első csapatba szinte lehetetlen bekerülni. A játékos nem is játszott felnőtt tétmérkőzésen.

Németh egy komolyabb arcsérülés után 2009-ben a rendszeres játéklehetőség miatt kölcsönbe került az AEK Athén csapatához, egy hónap múlva pedig fontos gólokat és bronzérmet szerzett a magyar válogatottal az egyiptomi U20-as világbajnokságon. 2010 augusztusában az Olimpiakoszhoz igazolt, de az ígéretes kezdést visszaesés követte. Saját bevallása szerint az utolsó éve nem úgy sikerült, mint képzelte, kálváriája egészen az NB II-es MTK-ig tartott. A négy legilletékesebb személyt - a játékost, a szövetségi kapitányt, a menedzsert és az akadémiai edzőt - kérdeztük, ők hogyan látták.

Németh Krisztián a 2009-es U20-as világbajnokságon
null

A játékos. "Én egyáltalán nem érzem úgy, hogy korán igazoltam volna külföldre - mondta a hvg.hu-nak Németh Krisztián. - Készen álltam a váltásra, amit a kinti teljesítményemmel igazoltam is mind Liverpoolban, mind Athénban. Az viszont sajnos igaz, hogy az elmúlt egy évem nem úgy sikerült, ahogy terveztem." A fiatal csatár szerint akkor kezdődött a rossz szériája, amikor 2009 januárjában a Blackpoolhoz került kölcsönbe, és az első meccsen a Queens Park Rangers egyik védője úgy arcon könyökölte, hogy arccsonttörést szenvedett, és egy hónapra kidőlt. De végül az angol-görög váltás sem az elképzelteknek megfelelően alakult.

"Az Olimpiakoszhoz későn kerültem, még nem is voltam formában, így csak pár meccsen kaptam lehetőséget. Idén januárban egyetlen dolog miatt igazoltam csak az Olimpiakosz Volosz csapatához, ez pedig a rendszeres játéklehetőség volt. Ez szerződésbe is volt foglalva, így rendesen meglepődtem, mikor az első öt meccsen egyáltalán nem léptem pályára. Utána játszottam, gólt is szereztem, mégis csere lettem.”

"A helyzetet nem értettem, nem ezt ígérték – folytatta Németh. - Később, amikor kiderült, hogy a Volosz majd minden meccse bunda volt, már megértettem, hogy miért nem léphettem eleget pályára, de rajtam nem segített az, hogy a csapatot kizárták a negyedosztályba most nyáron. Az a fél évem ráment erre.” A helyzet végül úgy oldódott meg, hogy Németh Krisztián 2011 novemberében visszaszerződött Magyarországra, az időközben az NB II-be kiesett MTK-ba.

Oda, ahonnan indult. Az azonban már most biztos, hogy hamarosan máshol folytatja. "Én mindenképpen egy nyugat-európai klubban gondolkodom, leginkább a holland-belga-svájci háromszögben. Konkrétumot nem tudok, így még az is lehet, hogy jövőre visszatérek a Pireuszhoz."

Németh Krisztián (balra) az Olimpiakosz játékosaként
AP

Németh Krisztián úgy érzi, tudta kezelni az utóbbi egy évben kialakult nehéz helyzetet. "Nem estem kétségbe, végig bíztam a tudásomban - tette hozzá. - Tudtam, ha kihozom magamból a maximumot, nem lesz baj. Azért segített, hogy közben a válogatott sem felejtett el. Nem mondanám, hogy tipikus magyar történet lenne az enyém, egy önhibámon kívüli arcütést nem tudom, hogyan tudtam volna elkerülni. Azt sem hiszem, hogy keveset kaptam volna itthon ahhoz, hogy megálljam a helyem komolyabb bajnokságokban.”

A menedzser. „Krisztián másfél évet töltött el az NB I-ben, mielőtt külföldre igazolt volna. 16 évesen debütált, és az első 37 mérkőzésén 14 gólt szerzett. Az utolsó idényében 25 meccsen 12 gólt rúgott, azaz szinte minden második mérkőzésen betalált, sokkal jobb mutatóval rendelkezett, mint nála jóval idősebb csatártársai, azaz nem állja meg a helyét az gyakran emlegetett megállapítás, hogy NB I-es múlt nélkül váltott volna – nyilatkozta a hvg.hu-nak Kövesdi Viktor, a Németh Krisztián képviseletét ellátó Career Management Group igazgatója.

„Nyilván nem a statisztikák döntenek, de Dzsudzsák Balázs 48/14-es mutatóval igazolt a PSV-be, azaz ő sem töltött el sokkal több időt itthon, és nem volt eredményesebb, mint Németh. Krisztián egyértelműen azért igazolt akkor külföldre, mert minden érv amellett szólt, hogy menjen. A klubja már el akarta adni, érkezett olyan vevő, amely hajlandó volt kifizetni a magasan megszabott vételárat, és nem utolsósorban a játékos is menni akart. Amúgy valószínűleg nem született még olyan játékos, aki 18 évesen a Liverpool hívására nemet mondott.”

Németh Krisztián

A szakember úgy emlékszik, hogy az angol klub legalább 5-6 alkalommal megnézte Krisztiánt, az akkori edző, Rafael Benítez több megfigyelőt is küldött Budapestre. Mivel a jelentéseik pozitívak voltak, a Liverpool 2007 áprilisában konkrét ajánlatot tett, melyet az MTK el is fogadott. Nem árt megemlíteni, hogy a fiatal játékos korábban több ajánlatot is kapott külföldről, de a magyar klub mindegyikre nemet mondott.

„A Dinamo Kijev ajánlata volt a legkomolyabb, de az MTK az ukrán klubot is visszautasította – tette hozzá Kövesdi. – A többiek ajánlata viszont a közelében sem volt a Dinamo által ajánlottaknak, és főleg nem annak, amit a Liverpool ajánlott és fizetett. A megegyezést követően, a Milan ellen elveszített BL-döntő másnapján Benítez személyesen kérte, hogy utazzunk ki Liverpoolba orvosi vizsgálatra és szerződéskötésre.”

A menedzser elmondta, hogy Németh Krisztián iránt jelenleg is érdeklődnek számos európai országból, sőt, még Brazíliából is érkezett ajánlat, de a játékos mindenképpen Európában szeretne maradni. „Olyan csapatot fogunk választani, ahol biztosítva van az, ami most számára a legfontosabb, ez pedig a folyamatos játéklehetőség.”

Tamási Zsolt (kék felsőben) felügyeli a fociakadémia növendékeinek edzését Agárdon
Ránki Dániel

Az akadémiai edző. Tamási Zsolt, az agárdi Sándor Károly Labdarúgó Akadémia vezetője szerint Németh Krisztián a játékával és a tehetségével maga keltette fel a Liverpool figyelmét. „Egy ilyen nagy klubnak nehéz nemet mondani, ráadásul egy szépen felépített karriertervet tettek le Krisztián elé – mondta a szakvezető. – Az átigazolás utáni első év ezt igazolta is, hiszen nagyon jól teljesített.” Németh rögtön első angliai szezonjában korosztályos gólkirályi címet szerzett.

„Krisztián másfél évig tanult az akadémiánkon, de már gyerekkora óta ismerem, és bátran mondhatom, hogy én még nem dolgoztam ilyen kaliberű, istenáldotta tehetséggel. A korosztályánál mindig jobb volt, ezért korán került fel az ifiből az MTK felnőtt csapatába is. Egy fiatal focistának és edzőinek érezni kell azt a pontot, amikor lépni kell.”

Tamási szerint már csak azért sem lehet szó arról, hogy a játékos túl korán került volna külföldre, mert Liverpoolban se egyből a felnőtt csapatba került. „Nem hiszem, hogy azon kellene morfondírozni, hogy korán volt-e vagy sem, hiszen a döntések helyességét úgyis csak idővel látjuk majd.”

Konditerem Agárdon
Ránki Dániel

Tamási szerint az akadémia csak felnőtt korban szeretné elengedni a játékosait, mert előtte veszélyes. Még akkor is, ha türelmetlen a gyerek, a szülők és a menedzser is, mondván itt nem lehet fejlődni. „Ez nem igaz, történtek jó lépések is itthon, például az NB I-es klubok indíthatnak második csapatot is az alsóbb osztályokban.”

Egy fiatal játékos esetében persze az is számít, mikor kap komoly lehetőséget külföldről, de nem szabad fiatalon eligazolni. Egy komoly váltáshoz emberileg is érettnek kell lenni, ezért a döntést klub, játékos, szülők és menedzser közösen hozzák meg. „A szülőknek nem győzzük mondani, hogy figyeljenek arra, hogy olyan menedzsert válasszanak, aki azt nézi, hogy mi szolgálja a gyerek fejlődését.”

A szövetségi kapitány. Egervári Sándor egy kicsit másképp látja a történetet, szerinte Németh Krisztián kicsit körültekintőbb klubválasztással már nem itt tartana. „Én is azok közé tartozom, akik úgy látják, Krisztián kicsit korán ment külföldre. Szerintem ugyanis ezzel nem lépcsőfokokat, hanem egész lépcsőházakat ugrott át egyszerre” – mondta a hvg.hu-nak a magyar válogatott szövetségi kapitánya.

A szakvezető Dzsudzsák Balázs és Juhász Roland esetét hozta fel ellenpéldaként, akik több időt töltöttek a magyar bajnokságban, és csak utána mentek ki, karrierjükben nem is volt megakadás. „Úgy gondolom, egy játékos 80-100 NB I-es meccsel a háta mögött versenyképesebb külföldön is. E nélkül talán sebezhetőbb.”

Németh Krisztián hátán Koman Vladimir - sokra hivatott generáció
null

Egervári ugyanakkor biztos Németh kiváló képességeiben, és nem felejtette el az utóbbi időben sem, még az NB II-es MTK játékosaként is küldött neki meghívót a válogatottba. „Azt azért mindenki tudja, hogy Krisztián nem NB II-es szintű játékos. Emlékszem, a 2009-es U20-as vb után a FIFA szinte összes szakembere nagy jövőt jósolt neki és Koman Vladimirnek, mondván, európai szinten is kiváló játékosok lesznek.”

Azonban Egervári szerint a mostani helyzet Németh Krisztiánon is múlt, hiszen a döntéseket azért csak ő hozta meg. „Pillanatnyi alulversenyeztetett helyzete miatt nem tudja képességei maximumát kihozni magából, pedig ebben a korban hétről hétre játszania kellene. Az egyértelmű, hogy Krisztián válogatott szintű focista, de éppen ettől a folyamatos játéklehetőségtől függ az is, hogy a jövőben mekkora szerepet kap a nemzeti csapatban.” 

AKIK NÉMETH KRISZTIÁNNAL TARTOTTAK

Németh Krisztiánnal 2007-ben két másik játékos utazott kölcsönbe Liverpoolba, Gulácsi Péter és Simon András. Megnéztük, hol tartanak ők most.

Gulácsi Péter (21 éves, kapus): A játékost egy évvel érkezése után végleg leszerződtette a Liverpool FC, ahol 2011 év elejére az ausztrál Brad Jonest kiszorítva, Pepe Reina mögött a csapat második számú kapusává lépett elő. Persze az utóbbi években a Pool, követve az angol gyakorlatot, többször is kölcsönadta, aki így 2009-ben a Hereford United, a következő évben pedig a Tranmere Rovers kapuját védte. Mindenhol rendkívül elégedettek voltak vele. Mivel rendszeres játéklehetőségre volt szüksége, így Gulácsi ebben a szezonban is a kölcsönszerződést választotta. 2011 júliusa óta a másodosztályú Hull City első számú kapusa, ahol eddig bajnoki 13 meccsen védett. Emellett a korosztályos válogatott stabil pontja, a nemzeti csapat egyes mezének egyik fő várományosa a jövőben.

Simon András (21 éves, támadó): A fiatal játékosnak nehezebb dolga volt a Liverpool tartalékcsapatában, lévén jó támadóból lényegesen nagyobb a kínálat, mint jó kapusból. Az angol klub 2009 nyarán kölcsön is adta a spanyol másodosztályú Cordobának, ahol combsérülése miatt kevés lehetőséget kapott, majd felépülése után a Liverpool visszarendelte Angliába. 2010 decemberében szerződést bontott a Liverpoollal, és több miután több csapatnál is járt próbajátékon (Alemannia Aachen, Győri ETO és Görögországban), fél évre a holland első osztályú Excelsiorhoz igazolt. 2011 nyarán visszatért Győrbe, de augusztusban bokaszalag-sérülést és porctörést szenvedett egy Siófok elleni meccsen, októberben megműtötték. A rehabilitációja lassan véget ér, januárban újra teljes értékű edzésmunkát végezhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vincze Szabolcs Sport

„Egy magyar focista nem sokat gondolkodik egy ilyen ajánlaton”

Megyeri Balázs 2010 nyarán igazolt a Fradiból Görögországba, az idén pedig a Bajnokok Ligája csoportkörök végére első számú kapus lett az Olimpiakosznál. A hírek szerint klubja új szerződést akar vele kötni, és más csapatok is érdeklődnek. Hogyan lett első számú kapus? Mit élt át a drámai utolsó BL-csoportkörben? A játékost a helytállásról, menedzserét, Hrutka Jánost pedig a háttérben zajló részletekről kérdeztük.

Vincze Szabolcs Sport

Juhász: Pár év múlva mindenki megköveti majd Dzsudzsákot

Juhász Roland és csapata, a belga Anderlecht hibátlanul abszolválta az Európa Liga csoportját, a legjobb 32 között pedig a holland AZ Alkmaar csapatát kapta. A csapatában és a válogatottban is alapembernek számító magyar védővel az idei EL-sorozatról, az emlékezetes párharcokról, a jó védő legfontosabb tulajdonságáról, a Rangers érdeklődéséről, az NB I-ről és a címeres mezről beszélgettünk.

Vincze Szabolcs Sport

Hol és hogyan képzik a jövő magyar sztárfocistáit?

A holland legenda, Johan Cruyff rakta le az első modern fociakadémia alapjait Barcelonában, ahol ennek ma már látjuk az eredményeit. De mi a helyzet Magyarországon? A hvg.hu felkereste a két legpatinásabb hazai labdarúgó-akadémiát, ahol majdnem kétszáz tehetséges focistapalántával foglalkoznak.