szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több kormányzati szervet, így a Külügyminisztériumot is informatikai támadás érte Magyarországon – közölte az ATV. A Műszaki Egyetemen működő kutatócsoport tagja később azt mondta, úgy tudják, magyar kormányzati számítógépes rendszert nem ért támadás, de két civil szervezetet igen.

Eddig négy magyarországi célpontról tudnak, összesen pedig 59 célpontról 23 országból, az újabb, kifinomult, fontos célpontokra specializálódott számítógépes kártevőt kiberbiztonsági szakemberek találták meg – közölte az ATV.

A Mini Duke-nak elnevezett új kártevőt nemzetközi és magyar cégek közösen azonosították. A támadás sorozatban érintette még az ukrán, a portugál, a román, a cseh és az ír kormányt, valamint belgiumi nagykövetségeket és néhány amerikai kutatóintézetet is. A vírus felfedezéséről a Kaspersky Lab számolt be február 27-én.

A vírust egy ukrán NATO-csatlakozásról szóló dokumentum tartalmazza, amely egy egyszerű PDF fájlnak tűnik. De amint az áldozat megnyitja a dokumentumot, működésbe lép a vírus, amely ezután szinte észrevétlenül települ a gépre.

A Műszaki Egyetemen működő kutatócsoport által felfedezett vírus különlegessége, hogy nem az átlagfelhasználókat támadták meg vele. „Ezek szinte mindegyike valamilyen kormányzati szereplő, tipikusan Európában, külügyminisztériumok, parlament, kongresszus, védelmi szolgálatok és érdekes módon olyan civil szervezetek, amelyek emberi jogokkal vagy kapcsolódó témákkal foglalkoznak” – mondta az ATV-nek Bencsáth Boldizsár, a Crysys Lab kutatója.

Bencsáth szerint a támadók egyértelműen kormányzatközeli célpontokat kerestek annak érdekében, hogy adatokat töltsenek le. A szakértő úgy véli, valószínűleg valamilyen állami érdek áll a támadások mögött, mivel akár a legbizalmasabb információkhoz is hozzáférhettek volna. A Crysys Lab szerencsére időben felfedezte a vírust.

Később Bencsáth Boldizsár az MTI-nek azt mondta, jelenlegi információik alapján Magyarországon kormányzati számítógépes rendszert nem ért támadás. Két civil, illetve emberi jogokkal foglalkozó nagy szervezet - köztük az Amnesty International - gépeit viszont biztosan megfertőzték. Egy harmadik támadás egy otthoni használatú számítógépet ért, amelyet még nem sikerült azonosítani, továbbá lehetséges, hogy volt még egy negyedik célpont is - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!