Az Országos Bírói Tanács jogorvoslati kérelmet nyújtott be az Alkotmánybírósághoz az igazságügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2025. évi XLIX. törvénnyel szemben, írták Facebook-posztjukban, amiben megosztották az elnök, dr. Pecsenye Csaba által jegyzett kérelem teljes szövegének elérhetőségét is.
Mint korábban írtuk, másfél hónappal a bírók tüntetése után terjedelmes igazságügyi törvénymódosító csomagot tett le az asztalra a kormány. A birtokunkba jutott dokumentumban közel harminc javaslat szerepelt, többek között módosítások amely alapvetően változtatna eljárásokon és a bírósági szervezetben is, ráadásul ezek közül nem is mindegyikről volt szó a kormánnyal előbb megkötött, majd később felmondott négyoldalú megállapodásban.
A bírói szervezeten nagy felháborodást okozott például az a javaslat, amely polgári és közigazgatási ügyszakon – vagyis nemcsak a peres ügyek, hanem a felszámolások, a cégbírósági és a civil szervezetek esetében is – már egy nap határidő-túllépés esetén automatikusan pénzbüntetéssel sújtaná a bíróságokat. Volt, akiben felmerült, hogy a büntetést akár nyomásgyakorlásra is használhatják majd a bírósági vezetők.
Ez persze még csak egy tervezet volt, és mint felhívtuk a figyelmet, a beérkező vélemények alapján elméletben még változhatott is annak a tartalma. Igaz, a véleményezésre kapott idő meglehetősen szűkös volt, számításaink szerint volt, akinek alig több mint 24 órája lehetett csak érdemben reagálni a tervezetre.
Mint az OBT Michael McGrath-nak, az Európai Bizottság demokráciáért, igazságszolgáltatásért
és jogállamiságért felelős biztosának írt levelében megjegyezte, magának a tervezet megküldésének körülményeiből arra következtettek, hogy az csak egy törvénytervezet megalkotásához vezető írásbeli javaslat, és erre engedett következtetni, hogy azt követően, hogy az észrevételeiket az OBT és más bírósági szervezetek megtették, az igazságügyi miniszter találkozóra hívta az Országos Bírósági Hivatal képviselőit, valamint a törvényszéki és ítélőtáblai elnököket.
Ezt követően a miniszter online jelentette be az eredményes egyeztetést, majd a javaslat büntető jogi részével kapcsolatosan újabb egyeztetést hívott össze egy szerdai napra, ám a kitűzött nap előtti éjszakán a minisztérium a javaslatot törvénytervezetként benyújtotta a jogalkotóhoz. „A bírósági észrevételek figyelmen kívül hagyásával összefüggésben arra utalok, hogy a megküldött javaslatra az OBT egy tizenkilenc oldalas észrevételt tett, melyre a jogalkotó a polgári jogi rész vonatkozásában semmilyen formában nem reagált” – olvasható a levelében.
Az országgyűlés a törvényt végül 2025. június 11-én fogadta el, és az június 19-én jelent meg a Magyar Közlönyben.