Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Az otthon nyomtatott vonat- és koncertjegyek mellett a legkomolyabb személyazonosító iratokat is kiválthatja a magyar tulajdonú, hazai fejlesztőcsapattal dolgozó Cellum által fejlesztett technológia. A személyi igazolvány helyett való használat még a jövő, de maga a technológia néhány hónapon belül piacra kerül.

A technológiai fejlettséget szinte öncélúan jelző korai alkalmazások után egyre több helyen találkozunk a QR kódokkal, a májkrémes doboztól a vonatjegyen át a nyomtatott újságokig. A vonalkód utódjának tekinthető megoldást főleg marketing célokra használják a cégek – mobilos leolvasásával bővebb információ nyerhető egy adott termékről, a telefon képernyőjén megjelenő szöveges vagy multimédiás formában.

Másik egyre gyakrabban bevetett forma a jegyazonosítás: a vonatjegyek mellett például koncertjegyeken is megtalálható a legtöbbek számára még mindig értelmetlennek tűnő négyzetjel. A QR-es azonosítással egy probléma van: a kód semmilyen formában nem köthető személyhez, így könnyen lemásolható, sokszorosítható, vagy egyszerűen csak jogosulatlanul is felhasználható. Ez egyébként olyannyira jellemző, hogy az otthoni, QR kódos jegynyomtatás esetén nagyjából 10 százaléknyi potyautassal számolnak a megoldást nálunk gyakrabban alkalmazó amerikai rendezvényszervezők.

Eppur si muove

A koncertjegyesek mellett az okirathamisítással küzdő államok problémáira is megoldást kínál az a magyar fejlesztésű technológia, ami hamarosan debütál a piacon. A nemzetközi mobilfizetési piacon kiemelkedő Cellum új, motion-dynamic QR code névre hallgató megoldása egyszerre teszi lehetővé az azonosítást és a jogosultság ellenőrzését – ráadásul bármikor, bárhol, hiszen semmilyen online kapcsolat nem kell hozzá. A MasterCard Mobile megoldást is kifejlesztő magyar cég az ágazat egyik legjelentősebb iparági eseményén, a Las Vegas-i Money2020 konferencián mutatta be az újgenerációs technológiát.

Mozogni fog

A mozgó, folyamatosan változó QR kód lényege, hogy az azonosításra használt eszköz – például egy mobiltelefonos alkalmazás – nem egyetlen QR kódot mutat, hanem egy ezekből álló, 3 tizedmásodpercenként változó kódfolyamot. Ennek megfelelően az adattartalom sem egyetlen rávillantással szedhető ki a jelből, a leolvasó eszköznek – ami szintén lehet egy mobiltelefon, rajta egy másik alkalmazással – 1,5 másodpercnyi szkennelésre van szüksége ahhoz, hogy leolvassa az információkat.

A hamisítást nagyon megnehezítő megoldásnak több előnye is van a jelenleg használt, egypontnullásnak tekinthető QR-es azonosítási eljáráshoz képest. Egyrészt a jel egy egyszerű képernyőképmentéssel nem nyerhető ki, nem küldhető tovább, így nem használható fel több személy által. Digitálisan továbbküldeni persze egy képfolyamot is lehet, de ebben a helyzetben nem érdemes: a motion-dynamic QR ugyanis nem csak jogosultságot igazoló kód, hanem egyben azonosítja is felhasználóját, a kódsorban ugyanis annyi adat elrejthető, hogy belefér a jogos használó fényképe is.

Jegy és igazolvány

A magas biztonsági szintnek köszönhetően a Cellum megoldása nem csak a potyázó koncertlátogatók kiszűrésére alkalmas, ennél jóval komolyabb terepen is bevethető. “A valaha volt legbiztosabb megoldást kínáljuk az okiratok digitalizálására, és egyúttal az okirathamisítás problémájára is” – mondta el a hvg.hu-nak Inotay Balázs, a Cellum stratégiai igazgatója.

A szakember szerint a 4096-bites RSA-titkosítást használó technológia alkalmas arra, hogy a nem is olyan távoli jövőben lecserélje a személyi igazolványunkat, a jogosítványunkat, vagy az útlevelünket – netán az összeset egyszerre.

Az újdonság jegyazonosítás formájában várhatóan 2014-ben debütál a piacon.

Ha máskor is az elsők közt szeretne értesülni hasonló hírekről, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!