szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kínai kutatók sikeres tesztet hajtottak végre a világ első kvantumkommunikációs műholdjával, megnyitva az utat egy globális kvantumkommunikációs hálózat megszületése előtt. Ugyanitt: minden eddiginél messzebbre sikerült fotonokat teleportálni.

Kína tavaly augusztusban bocsátotta fel a világ első kvantumkommunikációs műholdját az északnyugat-kínai csiucsüani űrközpontból. A műhold feladata, hogy szuperbiztonságos, feltörhetetlennek tartott kvantumkommunikációt hozzon létre feltörhetetlen kvantumkulcsok továbbításával a világűrből a földre.

A kutatók arra használták a Micius nevű műholdat, hogy fedélzetén összefonódott fotonpárokat állítsanak elő, amelyeket földi vevőállomásokra küldenek el, hogy mindkét helyen méréseket hajtsanak végre rajtuk – írták a szakemberek a Science című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban. Az összefonódás jelenségének lényege, hogy, ha az összefonódott párok egyik tagján elvégeznek egy mérést, megállapítva a foton állapotát, akkor abban a pillanatban a másik fotonnak is ugyanez lesz az állapota. Ez azért érdekes, mert az összefonódás jelenségének felhasználásával lehetővé válik az információk teleportálása, méghozzá úgy, hogy az – jelenlegi ismereteink szerint – lehallgathatatlan legyen.

A teleportálás világrekordja eddig nagyjából 144 kilométer volt. A Micius azonban most két olyan kínai földi vevőállomásra küldött fotonokat, amelyek jóval messzebb, 1203 kilométerre vannak egymástól – ez új rekordot jelent.

A tudósok szerint tesztjük sikere "illusztrálja egy jövőbeni globális kvantumkommunikációs hálózat lehetőségét". A kínai kutatók következő lépése egy kvantumkommunikációs kapcsolat létrehozása lesz Kína és Ausztria között.

Ha tudni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!