szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA szakemberei a Hubble űrteleszkóp segítségével végre össze tudták rakni azt a képet, amelyen a világegyetem elmúlt 11 milliárd éve látható.

Érezte már magát elképesztően kicsinek? A NASA fotóit nézegetve ez bármikor előfordulhat, egy most közzéadott kép azonban minden eddigin túltesz. Bizonyos szempontból lenyűgöző, bizonyos szempontból pedig végtelenül nyomasztó, mert ráébreszti az embert, milyen végtelenül apró a világegyetemhez képest.

A csillagászok az eddigi legnagyobb panorámaképet készítették el a Hubble űrteleszkóp ultraibolya-sugárzást mérő eszköze segítségével. A képen nagyjából 15 000 galaxis látható,Ha megnézné nagyobb felbontásban is a fotót, ide kattintson érte.

NASA

A kutatók az ulraibolya-sugárzást kombinálták az infravörös és a látható fényből származó adatokkal, amelyeket a Hubble mellett más földi és űrbéli teleszkópok rögzítettek. Ennek a végeredménye lett a fent látható kép is, amin gyakorlatilag a világegyetem elmúlt 11 millárd évének evolúciója látszódik. A kutatók szerint egyébként az ősrobbanás utáni 3. milliárd évben volt a legaktívabb a csillagképződés, így gyakorlatilag egészen a születésük pillanatáig visszakövethetjük a fejlődést.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Tech

60 év után megfejthetjük a Nap titkait: már úton van a szonda, amely minden eddiginél közelebb merészkedik

Több halasztás után vasárnap végül egy Delta IV Heavy hordozórakétával a floridai Cape Canaveralból az űrbe emelték a Parker Solar Probe nevű űrszondát. Az egység a NASA tervei szerint berepül a Nap koronájába, 6,1 millió kilométerre közelítve meg a felszínt, tehát hétszer közelebb jut, mint bármely korábbi szonda.