szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az eddig felemás eredménnyel célzott béta-amiloid és tau-fehérjék helyett egy enzimet kezdett el vizsgálni egy olasz kutatócsoport, az eredmények pedig ígéretesek az Alzheimer-kór elleni küzdelem számára.

Nemrég derült ki, hogy a 2-es típusú cukorbetegség felgyorsíthatja az agy leépülését – de egy másik tanulmány jó hírekkel szolgált a területen. Mint a Science Alert írja, az Alzheimer-kór és az inzulinrezisztencia közötti kapcsolat mára megalapozott – annyira, hogy időnként már 3-as típusú cukorbetegségnek is nevezik.

Most olasz kutatók fejlesztettek ki egy orrspay-t, ami ezt a kapcsolatot kiaknázva fejti ki hatását – az egereken végzett első kísérletek eredményei pedig ígéretesek. Kiderült ugyanis, hogy az Alzheimerhez hasonló állapot veszélyének kitett egereknél megállította az agy leépülését.

Francesca Natale, a milánói Szent Szív Katolikus Egyetem fiziológusa munkatársaival az S-aciltranszferáz nevű enzim felhalmozódását találták az alzheimeres betegek agyi mintáiban (amiket haláluk után vettek).

Felgyorsíthatja az agy leépülését a 2-es típusú cukorbetegség

Amerikai kutatók 27 éven át vizsgálták, miként változik a kísérletbe bevont önkéntesek agyának felépítése. A szakemberek meglepő összefüggést találtak a cukorbetegség és az Alzheimer-kór kialakulása között is.

Korábbi kutatásokból kiderült: az inzulinrezisztencia hatással lehet az S-aciltranszferázok mennyiségére az agyban. Ez az enzim kapcsolja a zsírsavat az Alzheimerrel összefüggésbe hozott béta-amiloid és tau fehérjecsomókhoz – az inzulinrezisztenciában szenvedő betegeknél ez kerülhet ki az irányítás alól.

Az utóbbi fehérjéket célzó kezelések azonban nem olyan sikeresek, mint rendszerint várják őket – és az is ellentmondásos, hogy ezek a fehérjecsomók tényleg károsítják-e az agysejteket. Így Natale és társai inkább az S-aciltranszferázokat kezdte vizsgálni, és le is állították ennek az enzimnek a működését azokban az egerekben, amiket genetikailag az Alzheimer kialakítására módosítottak.

Mint kiderült: az Alzheimer tünetei mérséklődtek, függetlenül attól, hogy az enzimet genetikailag „kapcsolták ki”, vagy orrspray-n keresztül beadott szerrel ellensúlyozták. Mindkét esetben úgy tűnt, hogy lassult a neurodegeneráció, és meghosszabbodott az állatok élettartama is – derül ki a PNAS folyóiratban publikált eredményekből.

Évek helyett 5 perc alatt kimutatja egy lézeres teszt a demenciát

Ha a demenciát sikerül korán felismerni, értékes éveket nyerhetnek a betegek. Ezta reményt adja most meg egy újonnan kifejlesztett lézeres vizsgálat.

Van azonban egy kis bökkenő, ami miatt nem lesz egyhamar emberi kezelés ebből a módszerből: az orrspay-ben lévő hatóanyag számos folyamatba beavatkozik, így az emberi alkalmazása nem biztonságos. A kutatók ugyanakkor abban bíznak, hogy egy másik, biztonságos alternatíva azonosítása révén ez még lehet egy hatékony módszer az Alzheimer ellen. A célpont már megvan, már csak az eszközt kell megtalálni, amivel meg lehet célozni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!