szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy kínai asztrofotósnak még október végén sikerült megörökítenie azt, ahogyan egy hegyről lezúduló lavinát kék fényjelenség kísér. A látottakra van magyarázat.

Különleges pillanatot örökített meg egy asztrofotós Kína Szecsuán tartományában, a Hsziennajzsi-hegynél. A fotós egy timelapse-videót akart készíteni az égboltról, ami megrajzolta a hegyvonulatot, amikor egy érdekes dologra lett figyelmes: egy lavinára, amit kék fényvillanások kísértek.

Sengjü Li még október 27-én szerette volna elkészíteni a felvételt, amikor egy leszakadó jégtömb lavinát indított el a hegyen. A férfi elmondta: korábban soha nem tapasztalt még hasonlót, és nem is talált példát hasonló jelenségre, így igen izgalmas felfedezésnek lehetett tanúja. A Spaceweathernek azt mondta: elképzelése szerint a jég töredezése közben fellépő súrlódás okozhatta a fényjelenséget.

Erika  on X (formerly Twitter): “On Oct. 27, Chinese astrophotographer Shengyu Li captured rare blue flashes during an avalanche on Mount Xiannairi, possibly caused by “triboluminescence”, light generated by friction during ice fragmentation. Triboluminescence is a phenomenon where light is emitted when… pic.twitter.com/gTyerkvBvs / X”

On Oct. 27, Chinese astrophotographer Shengyu Li captured rare blue flashes during an avalanche on Mount Xiannairi, possibly caused by “triboluminescence”, light generated by friction during ice fragmentation. Triboluminescence is a phenomenon where light is emitted when… pic.twitter.com/gTyerkvBvs

Bár a jelenség valóban ritka, az IFLScience beszámolója szerint néhány héttel korábban, október 3-án egy másik fotós, Lu Miao is megörökítette, szintén egy lavina során. Ő a Muztág Ata hegynél dolgozott.

A jelenséget tribolumineszcenciának hívják, és akkor figyelhető meg, ha egy anyagot megkarcolnak, megdörzsölnek vagy összetörik őket.

Bár a hatás némileg ismert, a mögötte meghúzódó mechanizmus kevésbé.

A Spaceweather beszámolója szerint a korábbi tudományos visgálatok elektromágneses sugárzást figyeltek meg a jég növekvő repedéseinél, valamint azoknál a töréseknél, ami mechanikai igénybevétel során jött létre.

Az egyik tanulmány szerint a természetes jég repedéséből származó sugárzás egyik fő oka az úgynevezett befagyott mágneses mező, ami jelen van a tenger- és az édesvízben is. A mezőt a jégkoncentráció térbeli egyenetlensége hozza létre.

A lényeg röviden: töltés képződik a jégben, ami kicsi, de a nagyobb repedéseknél erőteljesebb is lehet. Ez az, amit a felvételen is látni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!