szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A lemondással automatikusan megszűnik a német államfő mentelmi joga, így minden külön intézkedés nélkül elindulhat a tervezett ügyészségi vizsgálat a kereszténydemokrata politikus ellen.

Christian Wulff pénteken mondott le a szövetségi köztársasági elnöki tisztségről. A lépés közvetlen előzményeként a hannoveri ügyészség csütörtökön kérte a törvényhozástól Wulff mentelmi jogának felfüggesztését, hogy eljárást indíthasson ellene, mert egy vállalkozóhoz fűződő kapcsolatával összefüggésben felmerült a jogtalan előny szerzése és a jogtalan előnyhöz juttatás gyanúja.  

A német igazságügyi minisztérium állásfoglalása szerint a mentelmi jog az államfői megbízatás végeztével megszűnik, így az ügyészség tervezett eljárása előtt nincs akadály. A vizsgálat várhatóan már szombaton elkezdődik. "Abból indulunk ki, hogy a mentelmi jog holnap megszűnik" - fogalmazott pénteken a hannoveri ügyészség szóvivője. Részleteket nem közölt a tervezett eljárásról. 

Sajtóbeszámolók alapján az ismert, hogy a hatóság Wulff és David Groenewold filmipari vállalkozó kapcsolatát kívánja megvizsgálni. Erről a kapcsolatról kiderült, hogy Wulff és felesége 2007-ben - amikor a politikus Alsó-Szászország tartomány miniszterelnöke volt - négy napot eltöltött egy németországi üdülőhelyen, és a költségeket a vállalkozó állta. Wulff ügyvédjének közlése szerint azonban a politikus később készpénzben kiegyenlítette a számlákat.  

Kiderült az is, hogy Wulff 2005-ben és 2006-ban néhány hónapig használt egy mobiltelefont, amely Groenewold egy érdekeltségének vállalati telefonja volt. A vállalkozó ügyvédje azonban azt állítja, hogy a cég szabályos szerződés keretében bocsátotta Wulff rendelkezésére a készüléket, és a politikus fizette a telefonszámlát. 

Az ügy másik oldala, hogy a Wulff vezette alsó-szászországi tartományi kormány 4 millió euró értékű garanciavállalással támogatta Groenewold egy vállalkozását, az állami garancia lehívására azonban nem volt szükség. A filmes szakemberhez fűződő kapcsolat gyanút keltő elemei csupán néhány részletét alkotják annak a hosszú sorozatnak, amely tavaly december közepén kezdődött, amikor a Bild című bulvárlap egy feltűnően kedvező kamatozású félmillió eurós baráti kölcsönről számolt be. Az írást újabb kétes ügyekről szóló beszámolók követték a német sajtóban, az államfő így magyarázkodásra és bocsánatkérésre kényszerült, de az áradatot már nem tudta feltartóztatni. A korábban rendkívül népszerű politikus választói támogatottsága elpárolgott, kényelmetlenné vált saját pártja számára is, a hatóságok pedig a sajtóbeszámolók alapján előzetes vizsgálódásba kezdtek, és végül a hannoveri ügyészség eljutott egészen az úgynevezett kezdeti gyanú megfogalmazásáig, aminek alapján kérte Wulff mentelmi jogának felfüggesztését. 

Az 52 éves politikus összesen 598 napig volt szövetségi elnök, ez a legrövidebb periódus az államfői intézmény 63 éves történetében. Az egyelőre kérdéses, hogy megkaphatja-e a volt államfőknek járó évi 199 ezer eurós tiszteletdíjat. Christian Wulff utódját 30 napon belül - legkésőbb március 18-ig - kell megválasztani, az államfői feladatokat addig a Bundesratnak - a törvényhozás felsőházának - elnöke, Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a konzervatív CSU vezetője látja el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!