szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ismét kiállt az egy számjegyű személyi jövedelemadó mellett Orbán Viktor. A hivatalos látogatáson Japánban tartózkodó kormányfő pénteken Tokióban, a Japán Üzleti Szövetség és a magyar Nemzeti Külgazdasági Hivatal Japán–Magyar Üzleti Fórumán, körülbelül 150, köztük több mint 60 magyar üzletember előtt tartott beszédet.

Orbán Viktor a hallgatóságnak elmondta, hogy a magyar adórendszer egykulcsos, 16 százalékos. Hozzátette, hogy ő azok közé tartozik, akik szerint a jövedelemadó rossz dolog, ezért "nullaszázalékos" szja-kulcsot szeretne, ami jól hangzik ugyan, de most nem lehetséges. Bízik azonban abban, Magyarország képes lesz elérni, hogy egy számjegyű legyen az szja.

Orbán Viktor angol nyelvű előadásában beszélt arról is: Magyarország és Közép-Európa támogatja, hogy minél hamarabb megszülessen a Japán és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi egyezmény.

Jonekura Hiromasza, az üzlet szövetség elnöke köszöntőjében azt mondta: időszerűnek tartja a miniszterelnök tokiói látogatását, hiszen a magyar gazdaság már kilábalt a válságból, ami kedvezően hat a japán–magyar gazdasági kapcsolatokra is.

Az üzleti szövetség vezetője emlékeztetett, hogy több japán vállalat működik Magyarországon, a két ország gazdasági együttműködése pedig folyamatosan fejlődik.

A külgazdasági hivatal tájékoztatása szerint a kormányfőt kísérő – 55 cég képviseletében – 61 magyar üzletemberből álló delegáció főként a járműipar, az információs technológia, az élelmiszer- és boripar, illetve a gép- és fémipar területéről érkezett.

Közép- és Kelet-Európában Magyarország Japán legnagyobb importpartnere, az export terén pedig Lengyelország után a második. A japán külföldi közvetlen beruházások állománya 2012-ben 722 millió euró volt a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján. Ezzel Japán a 11-12. legnagyobb külföldi tőkeberuházó Magyarországon.

Az áruforgalom alapján 2012-ben Japán Magyarország második legfontosabb partnere volt az ázsiai régió államai közül a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. A szigetországba irányuló magyar kivitelben a gépek és szállítóeszközök a leghangsúlyosabbak, 43 százalékot tesznek ki. A feldolgozott termékek az export 37 százalékát adják.

A Japánból érkező importban a gépek és szállítóeszközök a teljes behozatal 73 százalékát, a feldolgozott termékek pedig a 25 százalékát adták tavaly. A JETRO, a japán külkereskedelmi szervezet idei felmérése alapján jelenleg csaknem 150 japán tulajdonú vállalat működik Magyarországon.

Orbán Viktort az üzleti fórumon tartott előadása után a császári palotában audiencián fogadta Akihito császár és felesége, Micsiko császárné.

Ezután megbeszélést folytatott Tokióban Takada Sigehiszával, a Takata Corporation járműipari beszállító vállalat elnök-vezérigazgatójával, később pedig Szuzuki Oszamuval, a Suzuki Motor Corporation vezetőjével.

Orbán Viktor délután – japán programja zárásaként – Kiotóba látogat, majd szombat este érkezik haza Budapestre. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!