szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Egyelőre nem derült ki, pontosan miről beszélt egymással a német kancellár, a francia és az az orosz elnök a pénteki, ötórás egyeztetésen, ami vasárnap is folytatódik, de akkor még az ukrán elnököt is beveszik a körbe. A tárgyalások egy szóvivő szerint konstruktívak voltak. A szakadárok támogatják a tárgyalásokat.

Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök öt órán át tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Moszkvában az ukrán krízisről, ám a tárgyalások végeztével egyikük sem nyilatkozott semmit. Egy szóvivő annyit elárult, hogy konstruktív volt az egyeztetés, ami még vasárnap folytatódik - írja a Focus Online.

AFP / Ria Novosti / Michael Klimentyev, pool

Merkel szombaton Münchenben fog felszólalni egy biztonsági ügyekről szóló konferencián, talán ott elárul pár részletet az orosz elnökkel való egyeztetésről. A hírek szerint Merkel és Hollande javaslatai alapján egy közös dokumentumot írnának, ami betartatná a tavaly szeptemberi minszki megállapodást. A dokumentumba bekerülnének Putyin és az ukrán elnök, Petro Porosenko javaslatai is, a vasárnapi egyeztetésen ezért telefonon tárgyalna a négy ország vezetője.

Az öt hónapja kötött és egyelőre nem megvalósított minszki megállapodás szerint tűzszünetet kötnének egymással az orosz szakadárok és az ukrán kormánycsapatok, visszavonnák a nehézfegyvereket a frontvonalról és létrehoznának egy demilitarizált övezetet a donyecki térségben. A tűzszünet betartására ellenőrök figyelnének.

Az oroszbarát kelet-ukrajnai szakadárok üdvözölték a német kancellárnak és a francia elnöknek a béke megteremtésére irányuló erőfeszítéseit. "Támogatjuk a tárgyalásokat" - idézte szombaton az Interfax hírügynökség a tavaly önkényesen kikiáltott donyecki népköztársaság képviselőjét, Denisz Pusilint, aki hozzátette: a felkelők bizakodnak egy új, tartós tűzszüneti megállapodásban, ehhez azonban a fegyvernyugvás ellenőrzését lehetővé tévő hatékony mechanizmus megteremtésére van szükség - mondta.

Megjegyezte azonban, hogy véleményük szerint a harcoló felek közötti elválasztó vonal meghúzásakor a szakadárok területi nyereségeit is figyelembe kell venni.

A müncheni biztonságpolitikai konferencián tartózkodó Porosenko szombaton igennel válaszolt a Reuters hírügynökségnek arra a kérdésére, hogy sikeres lehet-e a német-francia javaslat. Az ukrán államfő azt mondta, reméli, hogy a kezdeményezés nagyobb biztonságot teremthet Európában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!