Az oroszok szerint a litván partizán-hadművelet szórakoztató, de depressziót okoz
Kézikönyv segítségével faragna ellenállókat a litván állampolgárokból a helyi védelmi minisztérium egy esetleges orosz megszállás esetén - írta honlapján az RT orosz állami televízió.
"Fontos, hogy a civilek megpróbáljanak ellenállni, ami megnehezíti az agresszornak, hogy kényelmesen berendezkedjen az adott országban" - hívta fel a figyelmet a 75 oldalas kiadvány, amelyből eddig 30 ezer példányt nyomtattak.
A kézikönyv az orosz okkupáció teljes folyamatát részletezi: a média finom irányításától az oroszokkal rokonszenvező népesség mozgósításán és a hibrid hadviselésen át a totális megszállásig. A könyvecske még a litván és az orosz hadseregben használt harckocsik és fegyverek típusait, illetve azok használatát is ismereti az állampolgárokkal.
A kiadvány partizánokat faragna az állampolgárokból arra az esetre, ha a hagyományos litván haderő már csődöt mondott. A kézkönyv tájékoztat arról, hogyan öltözik egy partizán a hideg télben, hogyan állapítja meg az időt a nap állásából, és hogyan készíthet áramforrást az otthonában fellelhető dolgokból. A litvánok azt is megtudhatják, hogy a védelmi minisztérium szerint egyebek mellett a nedves törlőkendőre és a gumióvszerre is szükség lehet az erdőben való bujkálás során.
"Bár az oktatókönyv egy ideig szórakoztató a maga komolyságával, amellyel egy valószínűtlen háborúra készül, végigolvasása depresszióhoz vezethet" - írta weboldalán az RT. A Krím-félsziget 2014-es orosz bekebelezése óta ez már a harmadik hasonló jellegű litván brosúra.
Juozas Olekas litván védelmi miniszter szerint az útmutatóval nemcsak a közel 3 milliós litván lakosságnak akarnak segíteni, de azt is meg akarják mutatni, hogy "bárki, aki erőszakkal átlépi a határunkat, ellenállásra számíthat" - tette hozzá az RT honlapja, nem mulasztva el megjegyezni, hogy a Rand Corporation amerikai kutatóintézet szerint Oroszországnak nem kellene több 60 óránál ahhoz, hogy legyűrje a három balti államot.
Az orosz tévén kívül az Euronews magyar nyelvű műsora is beszámolt a témáról:
Litvánia, Lettország és Észtország 2004-ben csatlakozott a NATO-hoz, amely idén a balti államok fokozott kérésére úgy döntött, hogy az orosz fenyegetés miatt megerősíti katonai jelenlétét keleti határvidékén.
Litvániában mintegy 160 ezer fős orosz kisebbség él. Ugyanakkor a balti államnak csupán a Moszkva szövetségesének számító Fehéroroszországgal, illetve az orosz területnek számító kalinyingrádi régióval van közös határa, magával Oroszországgal nincs.
Jelentősen szigorodtak a kriptokereskedelem szabályai, amire elsőként, drasztikus módon a népszerű fintechszolgáltató reagált. A többiek más stratégiát választottak, de vajon kinek van igaza?
Ha Orbán Viktor arra gondolt, hogy egyszer a távoli jövőben Varga Judit ugyanúgy képes lett volna elvezetni az országot, mint ő, akkor érdemes megjegyezni, hogy egy bankot sem lehet egymás után kirabolni...
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.