Abu-Dzabi érdeklődik a Magyarországról Lázárék által kiengedett, rejtélyes múltú Klimt-kép iránt
A Hitler elől menekülő tulajdonosok 1938-ben egy nemzetközi szélhámosra bízták Gustav Klimt Afrikai herceg című képét, aki aztán soha nem adta vissza azt. Azóta Magyarországon volt a jelenleg 6 milliárd forint értékű festmény, míg Lázár János minisztériuma ki nem engedte. Megdöbbentő részletek derülnek ki Alfred Weidinger osztrák művészettörténésznek a kép történetét felkutató tanulmányából.
A HVG májusban megjelent cikkében derítette ki, hogy a Gustav Klimt osztrák festő Afrikai herceg című portréja a bécsi Wienerroither & Kohlbacher galéria állításával szemben nem egy osztrák magángyűjteményben tűnt fel, hanem Magyarországról vitték ki, ráadásul úgy, hogy nem Klimt-képre, hanem ismeretlen festő művére kértek kiviteli engedélyt.
A legfrissebb fejlemény a Der Standard értesülése szerint, hogy a Louvre Abu-Dzabi is érdeklődik az idén márciusban 15 millió euróért kínált festmény iránt. A kép forgalomképessége attól is függ, hogy a magyar állam milyen lépéseket tesz az ügyben, ám annak a belső vizsgálatnak, amelyet a Lázár János vezette minisztérium indított, egyelőre nincs eredménye.
A képet Ausztriában azonosító, Klimt-kutató művészettörténész, Alfred Weidinger most megírta a mű fordulatos történetét, ami itt olvasható el.
A HVG-nek és Der Standard osztrák napilapnak sikerült kiderítenie, hogy Klimt Afrikai herceg című, a bécsi Wienerroither & Kohlbacher Galéria által 15 millió euróért kínált a festménye Magyarországról került ki, méghozzá a magyar hatóságok megtévesztésével. Kérdés, van-e esély visszaszerezni?
A hatalomnak az a legnagyobb csábítása, hogy azt gondolod, mindent megtehetsz. A kontroll meg azt jelenti, hogy nem tehetsz meg mindent – mondja Szikora János, aki megrendezte Térey János verses drámáját, A Nibelung-lakóparkot a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.