Szudán: megállapodás a békefenntartókról

1 perc

2007.04.16. 14:22

Szudán megállapodást írt alá az ENSZ-szel és az Afrikai Unióval (AU) arról, hogy a két szervezet közös békefenntartó erőt vezényel a polgárháború sújtotta nyugat-szudáni Dárfúr tartományba - jelentette a hivatalos szaúdi hírügynökség.


Az SPA beszámolója szerint Omar el-Besir szudáni elnök telefonon tájékoztatta Abdallah bin Abdel-Aziz szaúdi uralkodót, hogy a kartúmi kormány megállapodást írt alá az ENSZ-szel és az Afrikai Unióval a két szervezet dárfúri szerepéről.

Egy tavaly őszi megállapodás értelmében az ENSZ és az AU békefenntartóiból álló 22 ezer fős katonai erőt kell a nyugat-szudáni tartományba vezényelni a négy éve tartó polgárháború elől otthonaikból elmenekült, jelenleg menekülttáborokban élő két és fél millió ember védelmére. Az AU hétezer békefenntartója már megérkezett Szudánba, ám a szudáni elnök nem volt hajlandó ENSZ-csapatokat beengedni az országba.

Az ENSZ és az Afrikai Unió közös katonai szerepvállalása döntő jelentőségű a 2006 májusában megkötött dárfúri békeegyezség megvalósulása szempontjából - jelentette ki hétfőn a kartúmi látogatáson tartózkodó John Negroponte amerikai külügyminiszter-helyettes. Hozzátette: Washington a maga részéről elfogadhatónak tartja, hogy a világszervezet és az AU vegyes katonai ereje túlnyomórészt afrikai katonákból álljon és afrikai parancsnokok vezénylete alatt tevékenykedjen. Ugyanakkor azonban óhatatlanul szükségesnek tartja, hogy az ENSZ-AU erők minden tekintetben megfeleljenek az ENSZ békefenntartó tevékenységeit szabályozó normáknak - hangsúlyozta kartúmi sajtóértekezletén.

Negroponte sürgette a szudáni kormányt, hogy fegyverezze le a dzsandzsavíd milíciákat. "Mindannyian tudjuk, hogy ezek az arab milíciák nem létezhetnének a kartúmi kormány támogatása nélkül" - tette hozzá.

A főként nomád arab törzsek tagjaiból szervezett dzsandzsavíd milíciák régóta viszálykodnak Dárfúrban a földterületek és vízforrások használatán a fekete bőrű, földműves, letelepedett életmódot folytató helyi lakossággal. E viszálykodás pusztító polgárháborúba torkollott az utóbbi évek folyamán. A muzulmán arab többséget pártoló kartúmi kormány - nemzetközi szervezetek szerint - közvetlen támogatást nyújt a dzsandzsavíd milíciáknak. A kartúmi kormány tagadja ezt, de kétségtelenül érdeke fűződik a dzsandzsavíd milíciák támogatásához, hiszen maga is háborúban áll a letelepedett fekete bőrű lakosság kormányellenes fegyveres szervezetével.