Nő az áramfogyasztás, sok klímaberendezés fogy
Az utóbbi napok rendkívül meleg időjárása miatt megugrott a hazai villamosenergia-fogyasztás, a klímaberendezések elterjedése már csaknem akkora áramfelhasználást generál, mint a téli fűtési időszaké.
A vezérigazgató hozzátette: a Mavir az előre jelzett kánikulai napokhoz igazította heti kapacitástervét, a hazai villamosenergia-rendszert nem éri felkészületlenül a hőség miatt megnövekedett áramfogyasztási igény. Az áramtermelő erőművek tevékenységének összehangolását nehezíti, hogy ilyenkor nyáron folynak a karbantartási munkák, és az importlehetőségek is beszűkültek, mivel a kelet-európai régióban több termelőkapacitás is leállt, emiatt nőttek az árak. A forró napok energiaellátását viszont megkönnyíti, hogy a paksi atomerőműben épp szünetel a karbantartás, emiatt mind a négy áramtermelő blokk üzemel. Vinkovits András szerint nem kell tartani attól, hogy a villamosenergia-rendszer nem lesz képes kielégíteni a fokozott igényeket.
A nagy meleg miatt ezekben a hetekben háromszor-négyszer annyi klímaberendezést értékesítenek a hazai barkácsáruházak, mint tavasszal, és tekintettel a kánikulásra slágertermék a medence is. A Praktikernél elmondták, hogy június elejéig inkább a beépíthető, úgynevezett split klímákat keresték a vevők, ami egyben azt is jelenti, hogy a klímaszerelőknek még van kapacitásuk. Amikor a beszerelést már csak hosszú időre tudják vállalni megélénkül a mobil klímák iránti igény is.
A Praktikernél a tavaly értékesített összes klíma, illetve hűtőberendezés és ventillátor 70 százalékát adták már el az idén az első félévben. Reiter László, az OBI Hungary ügyvezető igazgatója arról számolt be, hogy a szezon majdnem 2 hónappal korábban indult, mint tavaly. Ezekből a termékekből már márciusban olyan forgalmat regisztrált a vállalat, mint tavaly májusban. Ez részben a korán jelentkező meleg időnek tulajdonítható, részben pedig a változó fogyasztói igényeket jelzi. A termékskálán belül elsősorban a nagyon kedvező árfekvésű termékek, illetve a kifejezetten magas minőségű és ennek megfelelően magas árszintű termékek iránt a legnagyobb az érdeklődés. Piaci információk szerint a klímaberendezések árai az elmúlt évhez képest mintegy 10 százalékkal nőttek.