Most dől el, hogy kínai lesz-e a jövő internete
Már javában tart a harc az Egyesült Államok és Kína között azért, hogy ki uralja majd a jövő internetét alátámasztó technológiát.
Ling Szüpij agysebész Hajnan szigetén, a kínai hadsereg kórházában ül egy tárgyalóasztalnál, laptopján egy pekingi kórházban zajló műtétet figyel. Egerével kattintva utasításokat ad, és a több mint kétezer kilométer távolságra lévő műszerek késleltetés nélkül reagálnak – Kína első táv-agysebészeti beavatkozását végzi, 5G-s internetkapcsolaton keresztül. A márciusban történt műtét sikeres volt – demonstrálva a vezeték nélküli hálózatok forradalminak tartott ötödik generációjának képességeit, és jelezve a világnak, hogy Kína bejelentkezett a technológiai nagyhatalom szerepre.
Ha ezer kilométerre van a páciens és a sebészorvos, akkor nem lehet, hogy adott esetben másodpercek vagy tízmásodpercek teljenek el a vágás módosítása között - magyarázza az 5G egyik legfontosabb előnyét, az alacsony késleltetési időt Magyar Gábor, a BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszékének vezetője. Az 5G segítségével egy távolról irányított szike, egy önvezető autó vagy egy ipari robot nagyságrendileg ugyanolyan gyors reakcióidőre lesz képes mint az ember, szemben a 20-25-ször lassabb 4G-vel.