A WhatsApp megadóztatásának ötlete hozhat rendszerváltást Libanonban
A vallási tekintetben színes Libanon példátlanul egységesen tüntet a politikai és gazdasági káosz ellen. A tiltakozás és a kormányfő lemondása kényesen érinti a Hezbollah mozgalmat.
Mintha új Libanon születne – érzik a Bejrútban és a vidéki városokban immár negyedik hete tüntetők közül többen is. A katarzist az a mindenki számára szokatlan tény okozhatja, hogy a tüntetések mérete, kiterjedése és összfelekezeti jellege szinte példa nélküli a levantei országban. Nem ritka, hogy százezrek – sőt több mint egymillióan – vonulnak az utcákra, és nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is.
Az egyik szombaton a déli Türosztól Bejrútig 170 kilométeres élőláncot alkottak a tüntetők. A vallási közösségeket képviselő pártok lobogói helyett a libanoni zászlót lengetik, napjában többször is elhangzik a nemzeti himnusz. Míg korábban a tüntetésekre az volt jellemző, hogy egy adott felekezet vagy terület lázadozott, most a nemzeti egységet hangsúlyozza mindenki Libanonban, ahol 18 keresztény, muszlim és egyéb vallási, illetve etnikai közösséget ismernek el hivatalosan. A tiltakozások október 17-én kezdődtek teljesen spontán, miután bejelentették, hogy többek között megadóztatják a WhatsApp üzenetküldő szolgáltatáson indított telefonhívásokat. A kormány visszavonta ugyan a lépést, de már késő volt. Az elégedetlenség futótűzként terjedt, így Bejrút szegényebb negyedeire, köztük a főváros déli – a Hezbollah egyik bástyájának tartott síita – kerületeire, de a módosabb, középosztálybeli lakóövezetekre is.