Vezércsel és violinkulcs: sakkozó zeneszerzők és koncertező sakknagymesterek

Nemcsak agykutatók bizonyítják a matematikai érzék és a muzikalitás rokonságát, hanem számos világhírű zeneművész és komponista, akik a sakktáblán is komoly sikereket arattak. De ugyanígy akad példa sakkbajnokok zenei tehetségére is.

  • Lindner András Lindner András
Vezércsel és violinkulcs: sakkozó zeneszerzők és koncertező sakknagymesterek

Különösen hathat, hogy a sakkjáték korszakos könyvét, A sakkjáték analízisét, 1749-ben zeneszerző írta. A ma elfogadott alapvetésekre, köztük a gyalogok kulcsszerepére rámutató kötet szerzője a francia Francois-André Danican Philidor volt, az első, aki a zenében és a sakkban egyaránt kiemelkedett a kortársai közül.

Philidor bestsellere a szerző portréjával /// Operákat is írt
wikipedia.org

Könyve 1871-ig öt nyelven hetven kiadást megélt, nevét a róla elnevezett megnyitás, a Philidor-védelem, valamint a bástyavégjátékban alkalmazott speciális védekezés őrzi. A példáját többen követték, bizonyítva, hogy a sakk és a zene szoros kölcsönhatásban lehet egymással.

Sakk és zene: mindkettőben közös, hogy bolondnak kell lenni hozzá

Gyerekkorukban találtak rá a hivatásukra. Azt vallják, hogy a tökéletesség a részletekben rejlik. Képességfejlesztő módszertani programot dolgoztak ki iskolásoknak, egyikük a sakk, a másik a komolyzene területén. Polgár Juditot, minden idők legjobb női sakkozóját és Bolyki Györgyöt, a Kaposfest igazgatóját az augusztus 17-i Prokofjev Sakkverseny hozta össze.

A zenei lexikonok Erkel Ferencről szóló fejezetei mégsem említik, hogy a komponista korának egyik legkiválóbb sakkjátékosa volt. A fantáziája nemcsak a dalműveiben szárnyalt, legkedvesebb időtöltésében is mesteri ötletekre serkentette.

Legyőzte az 1840-es években Magyarországon a legkiválóbbnak tartott sakkjátékost, Szén Józsefet, majd a mester 1857-ben bekövetkezett halálakor az örökébe lépett. Eredeti meglátásaival segítette a Budapest és Párizs között levélben folyó játszmákban végül győzedelmeskedő magyar csapatot.

Erkel Ferenc, a Himnusz zeneszerzője és a Pesti Sakk-kör elnöke /// Matt a Nemzeti Színházban
wikipedia.org

Egyéniben 1859 után már hiába hívták több rangos külföldi versenyre, így például az 1867-es párizsi világkiállítás tornájára. A részvételtől tartózkodott, mert nem szívesen kelt útra. Inkább a magyar sakkéletet istápolta: 1865 novemberében a Pesti Sakk-kör elnökének választották, a tisztséget haláláig töltötte be.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.