Szeretettel Erdélyből: Székely sör és etnopornó Trianonban

Románia nemcsak a koronavírussal küzd, hanem a múlt és a jelen árnyaival is. A csatározások hátterét nem könnyű átlátni.

  • Demény Péter / Marosvásárhely Demény Péter / Marosvásárhely
Szeretettel Erdélyből: Székely sör és etnopornó Trianonban

Az autonómiatörvény-tervezet, a nemzeti régiók petíciója, az Igazi Csíki Sör reklámja és a Trianon-törvény – azóta, mióta legutóbb jelentkeztem, ezek az ügyek izzították az erdélyi magyar virtuális közéletet. És nemcsak az erdélyit. A nemzeti régiók petícióját ugyanis, melyet május 7-ig lehetett szignálni, számos magyarországi is aláírta-terjesztette, köztük olyanok is, akik nem innen emigráltak, hanem ott születtek. Talán ennek köszönhető az a benyomás, hogy sokan nem is tudták pontosan, miért lelkesednek. Az autonómiáért – akár erdélyiért, akár székelyföldiért – feleslegesen tették, mert a petíció nem erről szólt, hanem arról, hogy a nemzeti régiók közvetlenül is kaphassanak pénzt az uniótól – esetleg ennek elosztásában kaphatnának önállóságot. 

Szeretettel Erdélyből: Ámulunk, kicsit félünk. Kelet-Európa nem unalmas

Romániában két olyan járványügyi intézkedést is hoztak, amilyet Magyarországon nem. Egyrészt csak külön dokumentummal lehet kimenni az utcára, másrészt hétvégén a rendőrautókból kötelezően a román himnuszt játsszák. Ma elindultam vásárolni.

„Segítsünk az erdélyi magyaroknak!”, osztották meg többen a posztot, s a háttérben gyakran éppen az említett tudatlanságot érzékeltem, amely nem képes különbséget tenni Székelyföld, azaz Kovászna és Hargita megye és Erdély között – a petíciót a Székely Nemzeti Tanács kezdeményezte.

Erdélybe viszont Nagyváradtól Gyergyóig minden beletartozik, hiszen a trianoni döntés „kitágította” Erdélyt, és már nem csupán a Királyhágón inneni részről beszélünk, ha emlegetjük. Erdélyi magyar egy temesvári, vagyis bánsági is.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.