Nem jutnak levegőhöz a kórházak: “A harmadik hullám ránk rúgta az ajtót”

7 perc

2021.02.24. 13:00

Az emberek nyitást követelnek, a vírus viszont további szigorra kötelez – ez a kormány dilemmája. Az egészségügyben dolgozók vállát három teher nyomja: a fertőzött fekvőbetegek száma, az oltópontok működtetése és a munkaszerződésük változása.

Állandóan azt hallom a diszpécsertől, hogy »beöltözni, beöltözni!«, magyarán covidos beteghez lesz a fuvar, de legalábbis Covid-gyanúhoz riasztanak. Nem lesz itt könnyítés egyhamar

– mondja egy mentősként is dolgozó fővárosi orvos. Egy szakápoló, aki 24 órás műszakban szűri a tesztre várókat, úgy tapasztalja: karácsonykor mindenki visszahúzódott a családja körébe, magára zárta az ajtót, de aztán újrakezdődött a zsizsegés, és ezzel a fertőzések is emelkedni kezdtek. Beszámolóikat az adatok is alátámasztják. A január közepe óta eltelt hat hétben mintegy hatvanezer új fertőzöttet regisztráltak – felüket az utolsó tizennégy napban. December 20. óta először nő tartósan az aktívként nyilvántartott esetek száma, s még aggasztóbb, hogy a január véginél 60 százalékkal többen szorulnak gépi lélegeztetésre.

Covid-dráma a mentőautókban: "Most szoktunk hozzá a halálhoz"

A koronavírusos betegek jellemzően a kórházban, néhány esetben a mentőben hunynak el - tájékoztatta az operatív törzs szűkszavúan a HVG-t. A betegszállítók azonban traumaként élik meg, ahogy az egészségügyi ellátás jelenleg működik.