Covid-dráma a mentőautókban: "Most szoktunk hozzá a halálhoz"
A koronavírusos betegek jellemzően a kórházban, néhány esetben a mentőben hunynak el – tájékoztatta az operatív törzs szűkszavúan a HVG-t. A betegszállítók azonban traumaként élik meg, ahogy az egészségügyi ellátás jelenleg működik.
Lombardia – a szakápolók újabban így hívják egymás közt a Semmelweis Egyetem sürgősségi betegellátó osztályát, mert szerintük az itteni állapotok egyre jobban hasonlítanak az Észak-Olaszországban kialakult tavaszi helyzetre. A Klinikák metrómegálló közelében álló intézményben gyűjtötték össze sokáig a koronavírusos betegeket Budapesten; bent már teljes a zsúfoltság. A hajnali ügyeletek során pedig a betegfelvételen törnek ki konfliktusok. A kimerült személyzet rendszeresen kerül ellentétbe olyan új betegekkel, akik nem értik, hogy a sürgősség nem azt jelenti, hogy itt azonnal ellátást kapnak, hanem azt, hogy olyanokat kezelnek, akik máskülönben meghalnának.
Pattanásig feszült tud lenni a helyzet, és ha egyszer az ápolók is ingerültebbek a kelleténél, az ellátást követelő beteget pedig feldühödött családtagok veszik körül, hatalmas balhé is kialakulhat
– mondja egy mentős.
Hiába akarná azonban ellenőrizni a Semmelweis Egyetem rektora a sürgősségin kialakult helyzetet, Merkely Bélát karanténra kényszerítette a koronavírus, mivel közeli hozzátartozója pozitív tesztet produkált. Bár a professzor jól érzi magát – otthonából dolgozik, és igyekszik megnyugtatni mindenkit –, kényszerű izoláltsága jól mutatja, hogyan bénítja meg lassan a magyar egészségügyet a járvány. Orbán Viktor az esti kijárási tilalom elrendelését utólag azzal indokolta, hogy ha kormánya nem hozza meg a korlátozó intézkedést, azzal az egészségügy összeomlását kockáztatja.
A parlamenti szavazás előtt a miniszterelnök szerint 50 százalék volt az esélye, hogy a rendszer nem bírja ki a nyomást. Másnapra, pár nyomógomb segítségével Orbán szerint 0,01 százalékra csökkentették a katasztrófa veszélyét. A győzelmi jelentéssel felérő nyilatkozat óta eltelt egy hét. Ezalatt további 1324 fővel, vagyis 22 százalékkal nőtt a kórházban ápoltak száma, és 115-tel (plusz 25 százalék) a gépi lélegeztetésre kényszerülőké.
MOK-alelnök: Orbán 99,9 százaléka túl optimista, a helyzet sokkal rosszabb
A kormány kommunikációja Covid-ügyben is magabiztos és pozitív, a kórházakból azonban folyamatosan érkeznek az egyre kétségbeejtőbb hírek. A Magyar Orvosi Kamara e heti elnökségi ülésén arra keresték a választ, miként lehet a mostani, koronavírus-okozta helyzetet úgy kommunikálni, hogy tájékoztassák a valós helyzetről lakosságot, de ne keltsenek pánikot. Lénárd Ritával, a MOK alelnökével M.