A fiatal nők tekintélyes része meg van győződve arról, hogy egyedül a karcsú termet, a sovány testalkat teszi őket vonzóvá. Bizonyos fokig ezt tudományos kutatások is visszaigazolják: olyan vizsgálatokban, ahol a nők azonos arccal szerepeltek a fényképeken, a férfiak a vékony testalkatú, filigrán nőket hozzávetőleg 6-8 évvel fiatalabbnak tartották mind a normál, mind a túlsúlyos nőkhöz képest.
Névjegy
Bereczkei Tamás a Pécsi Tudományegyetem professzora, a Pszichológiai Intézet Doktori Iskolájának vezetője. Évtizedek óta folytat evolúciós szemléletű kutatásokat például a párválasztás, a szülői gondoskodás, a jótékonyság területein. Elsősorban nemzetközi lapokban publikál. | A soványság és fiatalság kultuszát a média is erőteljesen hirdeti: az átlagosnál vékonyabb, a másodlagos nemi jellegekkel többnyire kevésbé „ellátott” nőket állít színre.
Lehetséges persze, hogy ez az imázs sokaknak kapóra jön, és talán nem csak a médiapiac szereplőinek. Vannak adatok arra, hogy a soványság – legalábbis a középosztálybeliek és a magasabb státusúak számára – a más nőkkel és férfiakkal folytatott vetélkedés eszköze, éspedig iskolázottságuk hangsúlyozása, szakmai előmenetelük és státusuk emelése céljából.
Ha a régebbi korokban a nők kövérsége mutatta családjuk jó anyagi helyzetét és magas társadalmi státusát, ma inkább a soványságuk jelzi, hogy előnyös társadalmi pozíciójukból adódóan igénybe tudják venni a testük karbantartásához szükséges eszközöket (tudnak sportolni, megfelelő étrendet követni, és van szabadidejük).
A valóságos helyzet azonban – mint gyakran megtörténik – nem feltétlenül követi azt, amit ideálisként a média sugall.