Titkos kormányhatározatból tudtuk meg: Medgyessy Péter is elrendelt megfigyelést

7 perc

2021.08.30. 04:30

A sokmilliárdos költségvetésű rendszerről, amelyet a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat fejlesztett és működtetett, egy 18 évig titkos kormányhatározatban rendelkezett Medgyessy Péter kormányfő. A titkosítás alól már feloldott kormányhatározatokba közérdekű adatigénylés után tekinthettünk be, két, Orbán Viktor által aláírtat is megnézhettünk.

A mobiltelefonok megfigyelésére alkalmas izraeli Pegasus-szoftver korai elődjének mondható hazai fejlesztésű, az internetes forgalmat kémlelő titkosszolgálati rendszer bő 15 évvel ezelőtt már működött Magyarországon – derült ki a hvg360 birtokába került titkos kormányhatározatból.

    Adattárolás, elemzés, feldolgozás

„Az IP-alapú kommunikációt ellenőrző rendszer fejlesztéséről” szóló, 3073/2002. számú kormányhatározat 2002. október 22-i, és azonnal „Titkos!” minősítést kapott. A hvg360 birtokába került dokumentumok szerint itt a titkosítás határideje 2020 végén lejárt, így közérdekű adatigénylés után, személyes betekintéssel, egyeztetett időpontban és felügyelet mellett megismerhettük a tartalmát a Miniszterelnöki Kormányirodán. (A többi titkos határozatra még éveket kell várni.) Ekkor még csak a határozat számát tudtuk, a címét nem, így a tartalma minket is meglepetésként ért.

Medgyessy Péter miniszterelnök döntött a kommunikációt ellenőrző rendszer beüzemeléséről
MTI / Szigetváry Zsolt

Medgyessy Péter kormányfő egészen pontosan azt írta alá, hogy „a kormány az IP-alapú kommunikációt ellenőrző rendszer Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnál történő fejlesztésére beterjesztett programot elfogadja, és elrendeli annak megvalósítását.”

A határozat szerint a rendszer fejlesztésével, beüzemelésével összefüggő költség 2007-ig 4,4 milliárd forint,

az üzemeltetéshez pedig 120–150 fős személyi állománnyal terveztek, melynek csak az éves bérköltségét 500–700 millióra becsülték.