Timothy Garton Ash: A Nyugat új életre kel

2 perc

2022.04.11. 05:30

A neves angol elemző úgy gondolja, hogy az Ukrajna elleni invázióval véget ért a hidegháború utáni korszak, ám ez tragédia. Az Oxfordi és Stanfordi Egyetem professzora az osztrák Der Standardnak nyilatkozott, miután előadást tartott Bécsben a Humántudományi Intézet alapításának 40. évfordulóján. Kifejtette: ugyan a világ azt ismételgette 1945 után, hogy a tömeggyilkosságok nem ismétlődhetnek meg, de korábban Srebrenica, most pedig Mariupol és Bucsa mutatja, hogy mennyit érnek ezek a felhívások.

Romokban van a teljes német keleti politika is, mármint hogy a béke csak Oroszországgal lehetséges, és hogy a kölcsönös gazdasági függés megnyugtató nemzetközi politikai viszonyokat teremt. Az agresszió tétje az, hogy újra kettészakad-e a földrész, mint Jalta után, csak most kissé kelet felé tolódik el a választóvonal, vagy van olyan stratégia, amely meghozza az egységes és szabad Európát.

Az elemző úgy ítéli meg, hogy Vlagyimir Putyint posztbirodalmi reflexek vezérlik, ám segíteni kell Oroszországnak, hogy végre nemzetállamként tekintsen magára. Rövidtávon azonban Ukrajna mögé kell beállni, minden lehetséges eszközzel, hogy a lehető legjobb helyzetben legyen, ha netán létrejön a béke. Hogy ne álljon helyre a szovjet birodalom. Ehhez legelőször is tűzszünetet kell kötni, utána jön az ukrán újjáépítés. Ebbe beleértendő, hogy az ország 10-15 év alatt belépjen az EU-ba. Majd Putyin leköszöntét követően, ami még sok-sok év lehet, következhet a stratégia Oroszország érdekében.