Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Vállról indítható rakétákkal vették tűz alá a múlt héten a Dnyeszter Menti Köztársaság (PMR) fővárosában, Tiraszpolban a belbiztonsági minisztérium épületét, és felrobbantottak egy olyan adótornyot is, amely az orosz televíziók és rádiók adását sugározta a Moldovától 1992-ben rövid polgárháború után elszakadt területen.
A provokációk után a PMR vezetői rendkívüli állapotot vezettek be, megszigorították a határok és a közúti forgalom ellenőrzését. Igyekeztek azt sugallni, hogy a támadások mögött Ukrajna áll, amely azért akarja belerángatni a háborúba a térséget, mert ott található egy több ezer tonna hadianyagot őrző támaszpont. A cobasnai bázison a még a szovjet időkben odaszállított lőszert tárolják, s a hadianyagot mintegy másfél ezer orosz katona őrzi.