Nemzetközi lapszemle: A norvég gázvezetékek is veszélyben lehetnek, ha Putyint sarokba szorítják

7 perc

2022.09.29. 08:15

Ki adta ki az utasítást, ha valóban merényletet követtek el az Északi Áramlat 2 ellen a tenger alatt? Az unió újabb szankciós terveit Magyarország és Ciprus ellenzi a leginkább. Jan-Werner Müller arra emlékeztet, hogy a populisták által emlegetett csendes többség gyakorta csupán a hangos kisebbség. Válogatás a világlapok írásaiból.

Euractiv: Kapjon-e pénzt Magyarország?

A portál körképe azt mutatja, hogy a tagállamok többsége pragmatikusan viszonyul ahhoz, befagyasszák-e a támogatás egy részét Magyarország számára a jogsértések miatt, de akadnak olyanok, amelyek aligha szavazzák meg az intézkedést, mondván, hogy arra most nem alkalmas az időpont. Így viszont sarokba szorulhatnak a jogállam védelmezői.

A felzárkóztatási alapok nagyjából egyharmada a tét, de ha a Tanács nem hagyja jóvá, akkor az azt támasztja alá, hogy nincs mit tenni, ha egy tagország illiberális irányba megy el, habár a demokrácia feltétel a tagsághoz – mondja az európai jog egyik professzora a Salentói Egyetemről. Szerinte azonban jelenleg nem lehet megjósolni a szavazás kimenetelét.

Hollandia, Svédország és Finnország számára fontos a jogállam, de mindhárom jelezte, hogy szerintük jó felé tartanak az események. Szakértők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy ezeknek a törekvéseknek keresztbe tehetnek az olasz változások, bár itt a Forza Italia még mérsékelhet Róma vehemenciáján. A másik népes tagállamnál, Spanyolországnál az látszik, hogy nem szeretné kiélezni a viszonyt egyik oldallal sem.

A lengyelek jó ideje beálltak Magyarország mögé, a térség más országai óvakodnak nyíltan bírálni az Orbán-kabinetet. A románok és a bolgárok egyaránt igen elővigyázatosnak mutatkoznak a kérdésben.

Der Standard: Orbán pávatáncot jár Brüsszel és Moszkva között

Paul Lendvai jó esélyt lát arra, hogy Orbán Viktor ezúttal is megvezeti külföldi ellenfeleit, miután pávatáncot jár Brüsszel és Moszkva között.