Péter Tamás: A technopopulizmus lehet a populisták új mentsvára

A populista és technokrata politikai cselekvés társulása egy évtizeddel ezelőtt még elképzelhetetlen forgatókönyv lett volna. A szükség és az érdekek azonban olykor törvényt bontanak, a technopopulizmus az utóbbi néhány évben pedig már eredményeket is fel tud mutatni. Ennek legutóbbi példája a Giorgia Meloni és Matteo Salvini nevével fémjelzett szövetség olasz választásokon elért sikere. Az új típusú szemlélet már nálunk is megjelent, hiszen az ötödik Orbán-kormány is magán visel egyfajta technopopulista jelleget.

  • Péter Tamás Péter Tamás
Péter Tamás: A technopopulizmus lehet a populisták új mentsvára

Az utóbbi évtized egyik leggyakrabban emlegetett politikai fogalma a populizmus volt, ami nem meglepő annak fényében, hogy a populisták komoly politikai sikereket értek el a 2010-es években, alapjaiban forgatva fel ezzel a korábbi politizálás keretrendszerét. Egyesek szerint azonban a populizmus a 2010-es évek végére veszített lendületéből, többek között azért, mert a populistákkal szembenálló elit részben integrálta az identitásalapú, kirekesztésre hajlamos populizmus megközelítésmódját és narratíváit – elég csak a bevándorlás kapcsán megváltozott európai szemléletre gondolni.

Korai lenne azonban temetni a posztmodern kor populizmusát, hiszen nemcsak a mérsékelt erők adaptálnak elemeket a populistáktól, hanem a túloldalt is zajlik egy evolúció: a populisták egy része jó ideje azzal igyekszik politikai előnyökhöz jutni, hogy a populizmust technokrata diskurzussal és cselekvési logikával ötvözik.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.