Kapronczay Stefánia: A kormányzat nem tárgyal, „stratégiai pereskedéssel” próbálunk tenni a jogállamért

5 perc

2022.11.30. 09:35

2010 óta drámai átalakulás történt a közélet egészében, amely a rendszeres kormányzati lejárató kampánynak kitett független civil szervezetek működését is alapjaiban változtatta meg. Azonban számos szervezet, így a Társaság a Szabadságjogokért is felismerte, hogy demokratikus értékek hosszú távú és tartós megerősödéséhez elengedhetetlen, hogy a polgárok átérezzék a jogaik és a demokratikus részvétel fontosságát, írja szerzőnk, a TASZ ügyvezető igazgatója a hvg360-on megjelenő sorozatának újabb cikkében.

A jog asztalánál
Kapronczay Stefánia az emberi és a polgári jogok érvényesítésének lehetőségeiről szóló cikksorozatának minden írását itt találja.

2010 végén már tudtuk, hogy új alkotmány készül. Az Alkotmánybíróság hatáskörét korlátozta a kormánypárti többségű parlament miután a testület alkotmányellenesnek találta a kormány által kivetett 98 százalékos különadót. Ekkor már túl voltunk a Nemzeti Együttműködés Nyilatkozatának elfogadásán, illetve annak előírásán, hogy állami szerveknél kötelező kifüggeszteni azt.

2010-ben történt a vörösiszap-katasztrófa, melyet a kormány rohamtempóban elfogadott törvénymódosítása követett. Ennek értelmében az állam katasztrófahelyzetben átveheti egyes cégek irányítását, s ezt meg is tette a Mal Zrt.-vel. Már a második Orbán-kormány első tört éve is előrevetítette, hogy milyen drámai átalakulás várható a közélet egészében, ideértve a politikai mellett a gazdasági, kulturális és sajtó viszonyokat is. Az államtól független, közélettel foglalkozó civil szervezetek működését is alapjaiban forgatta fel az elmúlt 12 év.