New York Times-vendégkommentár: Orbán Viktor a nacionalizmus nemzetközi felemelkedésének kulcsembere
Az amerikai lap szerzője, David Szalay magyar származású író az európai és amerikai nacionalisták törekvéseinek és működésének főbb pontjait és irányait szedte össze véleménycikkében.
Az USA-ban és Európában zajló politikai-társadalmi csatározások igazából annak a viszálynak a részét képezik, amelynek tétje, hogy milyen legyen a nyugati civilizáció. Így látja ezt David Szalay, a magyar gyökerekkel rendelkező, többszörös díjnyertes brit író. Felidézi, hogy augusztusban, az Amerikai Politikai Akció Konferencia dallasi kongresszusán Orbán Viktor nagy reményekkel beszélt a 2024-es elnökválasztásról, illetve az EP-választásról – mintha a kettő ugyanannak a háborúnak, az értékek küzdelmének a két frontját alkotná.
Az ultrajobboldali vonat kisiklott, csak Orbán és a Fidesz-szavazók ülnek rajta
Trump nem indult, de a trumpizmus nagyot bukott múlt héten az Egyesült Államokban, a szektásodott Republikánus Párt veresége azonban egyáltalán nem meglepő, ha megvizsgáljuk, hogyan változott a szélsőjobboldal az elmúlt években. A radikálisok világszerte észlelték, hogy vissza kell lépniük egyet, hogy ne idegenítsenek el senkit - most Amerikán a sor.
Felszólalása jól megvilágította, hogy a mai nacionalizmus kilépett a nemzetközi porondra, mert hirdetői már nem akarnak kilépni az Unióból, az euróövezetből vagy a NATO-ból, mivel rájöttek, hogy azok biztonságot szavatolnak nemzetüknek egy mind ellenségesebb világban. Viszont azt is fontosnak tartják, hogy együttműködjenek a hasonló elveket valló politikusokkal, akik ugyanolyan Európát akarnak, mint ők.