Szeretettel Brüsszelből: Az Iszlám Állam hosszú árnyéka vetül Belgiumra
Két aktuális esemény is megidézte a hat évvel ezelőtti brüsszeli terrortámadást, melynek utórezgései máig is hatnak.
Az Ukrajnában dúló embertelen háború kitörése óta szinte alig esik szó manapság a politikusi nyilatkozatokban vagy a médiában a korábbi évek egyik vezető témájáról, a terrorizmus veszélyéről. Legalábbis Európában.
Szomorú emlékeztetőként bukkant most fel a közelmúlt történelmének egyik véres epizódja, mivel Belgiumban december 5-én kezdődött meg a 2016 márciusi brüsszeli terrortámadások 10 gyanúsítottjának nagyszabású pere.
Noha az akkori, 32 halálos és 300 sebesült áldozatot követelő pokolgépes merényleteket a belga főváros repülőterén és a város alatt futó metróban 6 évvel ezelőtt követték el, a legendásan lassan araszoló belga igazságszolgáltatás mostanára jutott el odáig, hogy törvényszék elő állítsa a feltétezett elkövetőket.
Velem együtt mindenki jól emlékszik még arra a szívbemarkoló 2016. március 22-ére, amikor Belgium minden lakosának addigi – mint kiderült: naiv – biztonságérzete egy csapásra szertefoszlott. A mentő- és rendőrautók szűnni nem akaró szirénázására, a lezárt utakra, a jól ismert, az akkori munkahelyemhez közeli metróállomásból felszínre hozott áldozatokat mutató televíziós képsorokra.
2016-os percről percre tudósításunk:
Azonosították a reptéren robbantó testvérpárt - percről percre
Két pokolgép robbant kedd reggel a brüsszeli Zaventem reptéren, majd egy újabb az Európai Parlament közelében található Maalbeek metróállomásnál is. A terrortámadásokban 31-en meghaltak és mintegy 270-en megsérültek. Magyar sérültjei is voltak a merényletnek, Orbán Viktor emelt a hazai terrorkészültségen. Az elkövetők öngyilkos merénylők voltak, egy testvérpár, akik az Iszlám Állammal állhattak kapcsolatban, de a társaik még szökésben vannak.