Financial Times-kommentár: Ebben az évben megbotlottak az erősemberek

2 perc

2022.12.20. 05:30

A brit lap vezető külpolitikai szemleírója úgy véli: hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök megindította az Ukrajna elleni inváziót, az azt mutatja, miért végződik olyan gyakran katasztrófával a tekintélyuralom.

A háború minden másnál ékesebben tanúsítja az erős emberek hatalmának hiányosságait. Hiszen ezek az emberek évtizedeken át irányítják országokat, így idővel hajlanak a megalomániára vagy paranoiára, illetve azzal vannak elfoglalva, milyen helyet foglalnak majd el a történelemben - írja Gideon Rachman. Felszámolják a tényleges ellenzéket, ezért ha valami rettenetesre szánják rá magukat, senki és semmi sem állíthatja meg őket. Putyin az erőskezű vezetés prototípusát honosította meg, a macsó külső mögött igazi erőszak rejlett. Egyben úgy állította be, hogy ő a nyugati liberalizmussal szembeni világméretű fellépés vezére.

A hasonszőrű politikusok, mint Hszi Csin-ping, Orbán Viktor, Donald Trump vagy Rodrigo Duarte, a Fülöp-szigetek volt elnöke és Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös nem titkolták, hogy odavannak érte. Ám a körülötte kialakult személyi kultusz nem fogja túlélni a brutális agressziót. És az a fajta vezetési stílus alighanem veszít vonzerejéből a világban - véli Rachman.

A többi autokratának is rossz éve volt az idei.