A napsütés ellen nincs mobilapp – erre is figyeljünk, ha nyakunkba vesszük a természetet
Ki a szabadba! – kiáltanak fel ilyenkor sokan. A kirándulás nem csupán egészséges, kutatások szerint az idegek megnyugtatását is segíti. Csak az indulást nem szabad elkapkodni.
A figyelem helyreállításának elméletét a Michigani Egyetem pszichológusai írták le először. Ezek szerint idegi kimerülést okoz az állandó reakciót igénylő stresszes környezet, mint a nagyvárosi közlekedés vagy a számítógép előtti munka. A regenerálódáshoz olyan élményanyag kell, amely változatos és érdekes, mégsem követel folyamatos döntéseket. Ilyen például az erdő, amely nem csupán látványával, de hangjaival és illataival is felkelti az érdeklődést, veszélyt viszont nem hordoz. Rachel és Stephen Kaplan elméletét azóta több gyakorlati kutatás bizonyította, de az emberek ösztönösen is tudják: kirándulni nemcsak egészséges, hanem nyugtató is.
Gyakorlott erdőjárók azonban gyorsan hozzátennék: arra azért oda kell figyelni, hogy a nyugalomból ne legyen rémálom. Sokan hiszik azt, hogy a sűrű magyar településszerkezet miatt nem lehet probléma abból, ha mindenféle előkészület nélkül útnak indulnak, de 5 kilométer is gyötrelmes táv lehet kánikulában víz nélkül, vagy vietnámi papucsban hirtelen jött zivatar közben.
Számos mobilalkalmazás segíti az ilyen tervezési balesetek kiküszöbölését. Rutinos kirándulók időjárási radarképeket használnak, amelyek folyamatában mutatják a csapadékzónák, a felhők, illetve a szélirány és -erősség változását. A képernyőn kirajzolódó trend elég pontosan jelzi, hogy a rossz idő közeledik vagy távolodik. Érdemes arra is gondolni, hogy a magasban más lehet az időjárás.