Washingtonnak és Moszkvának mindig akad a talonban valaki, akit túszra cserélhet
Amerikai kosárlabdasztárért orosz fegyverkereskedőt adott a Biden-adminisztráció az utóbbi évek legérdekesebb fogolycseréjében. Az ilyen ügyletek mérlege ritkán egyenlő, s nem is mindig hősök a kiszabadítottak.
Unalomig ismert klisé a kémfilmekben, hogy az USA és a Szovjetunió, illetve Oroszország kicseréli a másik országban lebukott embereit. Az igazi helyszín a múlt héten Abu Dhabi repülőtere volt ahhoz, hogy a kétszeres olimpiai aranyérmes amerikai kosárlabdázónőért, Brittney Grinerért az oroszok megkapták Viktor But fegyverkereskedőt. A csere néhány perc alatt lezajlott, az előkészítés azonban hónapokat vett igénybe.
Egy texasi klinikán kezelik az orosz börtöntáborból szabadult Brittney Grinert
Az amerikaiak szerettek volna egy másik foglyot is hazavinni, de róla nem tudtak megállapodni az orosz féllel.
Grinert február 17-én vették őrizetbe Moszkva seremetyevói repülőterén, mert a poggyászában hasisolajat találtak, ami a sportoló otthonában, Arizonában orvosi receptre legális, Oroszországban viszont tiltott kábítószernek minősül. Griner az észak-amerikai női kosárlabdaliga (WNBA) szünete idején némi mellékkeresetért az orosz UMMC Jekatyerinburg csapatát erősítette. Az útja így rutin volt, a körülmények viszont rendkívüliek, mert az ukrán határon felsorakozott orosz csapatok miatt egyre nőtt a feszültség Moszkva és Washington között. Amikor pedig egy héttel később megindult az orosz hadsereg, és az agresszió nyomán az USA és szövetségesei mind több szankciót léptettek életbe Oroszország ellen, világossá vált, hogy
a 32 éves, 206 centis kosárlabdázónő inkább politikai túsznak tekinthető, mint köztörvényes bűnözőnek.