Financial Times: Hogyan találkozott össze Ukrajnában a háború és a kultúrharc?

A kulturális háborúk napjainkban a geopolitikai küzdelmek részét képezik. Ám az egymást átfedő szövetségek egészen furcsa konstellációkat eredményeznek, írja Gideon Rahman, a lap fő külpolitikai kommentátora.

  • hvg360 hvg360
Financial Times: Hogyan találkozott össze Ukrajnában a háború és a kultúrharc?

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Putyinnak barátai lettek nyugaton, miután úgy állította be, hogy a hagyományos értékeket védelmezi. Nem csupán a biztonságra vagy a történelemre hivatkozva igyekszik bizonyítani az invázió jogosságát. Mind inkább azt sulykolja, hogy a „korlátozott katonai művelet” a kulturális háborúskodás része. Azaz flörtöl egy igen fontos választói réteggel a demokráciákban: a kulturális konzervatívokkal, akiket annyira taszít saját társadalmuk vélt dekadenciája, hogy vonzódnak az orosz elnök rendszeréhez, írja legújabb elemzésében Rahman.

Bizonyságul idézi, hogy Steve Bannont, Trump korábbi fő stratégiáját, aki a támadás előestéjén azt közölte: Putyin egyáltalán nem woke, egyenesen antiwoke. Tucker Carlson alighanem a volt elnök legbefolyásosabb tévés pártolójaként azt kérdezte a publikumtól, hogy Putyin vajon bármikor is rasszistának nevezte-e őt? Vagy megpróbálja-e kinyírni a kereszténységet?

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.