Egyre több a porvihar a világban, és áldozataiknak csak töredéke hal meg autós tömegbalesetekben

4 perc

2023.05.05. 14:00

Sok millió tonna por – a klímaváltozás miatt egyre több – vándorol kontinenseken át, és ez az egészséget, a mezőgazdaságot és az áramtermelést is sújtja. A homokviharok kilencven éve majdnem lakhatatlanná tették az USA nagy részét.

Heten életüket veszítették, 37 sérült kórházba került, miután hétfőn 80 vagy több jármű csapódott egymásba Illinois államban, az 55-ös autópályán. Az amerikai léptékkel is súlyosnak számító tömegkarambol hasonló körülmények között történt, mint március elején idehaza az M1-es autópályán: a környező szántóföldekről a szél váratlanul hatalmas porvihart kavart.

Magyarországgal ellentétben az Egyesült Államokban az efféle, közlekedési baleseteket okozó időjárási anomália korántsem ritka, ám azon az óceán- és légkörkutatási hivatal (NOAA) szakemberei is meglepődtek, hogy a korábban gondoltnál mennyivel több végzetes karambolt lehet visszavezetni ilyenekre.

Eddig úgy kalkuláltak, hogy évente átlagosan tíz halálos áldozatot követelnek a látást elhomályosító porviharok a közutakon, ám rájöttek: több államban a baleseti statisztikák nem jelzik, ha ilyen okokból ütköztek össze járművek. Ezért Daniel Tong és kutatótársai a meteorológiai adatokkal és a közösségi médiában megjelent beszámolókkal is összefésülték a számokat. Így derült ki, hogy évente valójában több mint huszonhárman veszítik életüket a porviharok következtében.

Porvihar áldozatainak emlékkeresztjei Arizonában 2018-ban /// Útjukba szállt
Daniel Tong / NOAA

A homok- és porviharok egyre nagyobb gondot jelentenek világszerte, és nem csupán a közlekedésben. Az ENSZ szakértőinek becslése szerint évente nagyjából kétmillió tonna por és homok kerül a légkörbe. Döntően a száraz, sivatagi területeken kapja fel a szél az apró szemcséket, de azok egy részét több ezer kilométerre is elrepítheti. Beszédes adat, hogy világszerte 151 országot érintenek homokviharok, de ezek közül csak 45 ország termel ténylegesen port.