Nemzetközi lapszemle: "Ha a szívemre hallgatok, fel kell venni Ukrajnát a NATO-ba, ha az eszemre, akkor nem"
Szakértői várakozások a holnapi Ukrajna-központú vilniusi NATO-csúcs előtt. A Trump-korszak nem ért véget. Az osztrák energiacég, az OMV a következő télen is Oroszországból fedezi energiaszükséglete javát. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Die Zeit
Sok országban jönnek fel az antidemokratikus pártok, mivel csődöt mond a bejáratott politika, a fő áramlat erői viszont úgy nyomhatják vissza a vetélytársakat, ha pontosan elmagyarázzák az embereknek, hogy a mi tét. Erről beszélt a lapnak nyilatkozva Moisés Naím, aki igen változatos pályafutást mondhat magáénak: Libanonban született, volt Venezuelában olajügyi miniszter, majd a jegybank elnöke. Dolgozott a Világbank igazgatójaként és a Foreign Policy főszerkesztőjeként. Jelenleg a Carnegie Nemzetközi Békekutató Intézet munkatársa.
Mint mondta, a németeknél egyre népszerűbb a szélsőjobboldali AfD. A magyaroknál és a lengyeleknél korlátozzák a szabadságjogokat. A szélsőjobb immár a kormány része a finneknél, svédeknél és olaszoknál. Demokratikusan megválasztott vezetőkből autokraták lesznek, veszélyben a demokrácia, meg kell védeni. Elsősorban Magyarországon és Lengyelországban, de a Nyugat-Balkánon is.
Tekintélyuralom akkor alakul ki, amikor már nincs meg a hatalmi ágak szétválasztása, az intézmények többé nem ellenőrzik kölcsönösen egymást. Vagyis amikor a bíróságok immár nem függetlenek, korlátok közé szorítják a véleményszabadságot és ellenőrzés alá vonják a törvényhozást. Ekkor már csak a homlokzat demokratikus. Az autokraták azonban szívesen állítják be magukat demokratának, mert ez a törvényesség látszatát kölcsönzi nekik. Jó példa rá az orbáni Magyarország.