Mi jár a macskám fejében? – 2. rész: Hogyan értsem, hogy mit "mond"?

7 perc

2023.10.14. 15:00

Miért nem bírja elviselni a macskám a csukott ajtókat? Mit tegyek, ha dagasztani kezd az ölemben? Hogyan szoktassam le arról, hogy terrorizálja a kutyákat? Ha szeretnénk végre megérteni, mi jár a kedvencünk fejében, kezdjünk macskaként gondolkodni! Dr. Jo Lewis, díjnyertes brit állatorvos, gazdagon illusztrált könyvében a legújabb macskapszichológiai kutatásokra támaszkodva értelmezi és magyarázza a macskák kommunikációját. A praktikus tippek és túlélési útmutatók minden gazdi segítségére lehetnek a boldog, kiegyensúlyozott kapcsolat és közös élet kialakításában. A kötetet, melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki. Ez sorozatunk második része.

Dr. Jo Lewis: Mi jár a macskám fejében?
A sorozat előző részeit itt olvashatja. A könyvet ide kattintva megrendelheti a kiadótól.

A macska folyamatosan jelzi a szükségleteit, vágyait és érzéseit, nekünk pedig az a dolgunk, hogy rájöjjünk, mit akar a tudomásunkra hozni. Ahhoz, hogy valóban szót értsünk a kedvencünkkel, jó megfigyelőkké kell válnunk. Ezáltal meg tudjuk fejteni a testbeszédét, értelmezhetjük az általa kiadott hangokat, és felfedezhetjük vele a szaglás izgalmas világát.

Ha a pihenése közben tanulmányozzuk a cicánkat – a szemét, a farkát, a fülét és a bajszát –, világosan kiderül, milyen hangulatban van. Minden porcikája árulkodik valamiről. Ha felismerjük a jeleket, majd kirakjuk a részletekből a teljes képet, máris megértjük, mit közöl velünk a macskánk az adott pillanatban. Kezdjük azzal, hogy megfigyeljük, mikor és hogyan változik az egyes testrészeinek helyzete. Mindig az egész macskát nézzük, és a körülményeket is vegyük figyelembe. Ha ellentmondásos jeleket látunk, akkor a macska valószínűleg össze van zavarodva, bizonytalan, vagy egyszerre több érzelmet is átél.

Test

Feszült vagy laza a testtartása? Hátát ívbe hajlítva kihúzza magát, vagy oldalt fordul, hogy nagyobbnak tűnjön; vagy a hasát a padlóhoz szorítva lapul, esetleg a fejét behúzva a hátát felpúpozza? A talajon vannak a talpai, vagy lazán az égnek mereszti őket? Felfedi vagy elrejti a sérülékeny testrészeit (pl. a hasát)? A szőrét felborzolja, meg-megrándul a feszültségtől? Ne vonjunk le egyből következtetéseket: ha a macska mozdulatlanul tűri a simogatást, az jelezheti azt, hogy nyugodt és elégedett, de azt is, hogy dermedt a félelemtől, és a legszívesebben elrejtőzne.

AFP / Frank Fell / Robert Harding RF