Miért volt ekkora botrány a bolgár-magyar meccs előtt? Elmagyarázzuk

Hosszas huzavona után este Szófiában játszották a Bulgária-Magyarország Eb-selejtezőt, zárt kapuk mögött. Az MLSZ szerint „példátlan, komolytalan és sportszerűtlen a bolgár szövetség viselkedése”, és Szijjártó Péter külügyminiszter is „szánalmas bohózatnak" nevezte a meccs körül történteket. De hogy jutottunk ide, és hogyan sikerült a tönk szélére taszítani a bolgár labdarúgást?

Miért volt ekkora botrány a bolgár-magyar meccs előtt? Elmagyarázzuk

Függetlenül a csütörtöki bolgár-magyar Eb-selejtező eredményétől (2-2 lett, Magyarország kijutott az Eb-re - a szerk.) mélyrepülésben van a balkáni ország labdarúgása, s egyelőre nincs sok esély a gyors felemelkedésre. A válság nem véletlenül alakult ki, nem csak a bolgár foci beteg, az ország egészével komoly gondok vannak.

Pontosan három évtizeddel ezelőtt, 1993. november 17-én Emil Kosztadinov a hosszabbítás végén betalált a francia válogatott hálójába, így a balkáni nemzeti tizenegy kiejtette a jóval esélyesebbnek tartott „kékeket” és kijutott az 1994-es vb-döntőre, ahol Bulgária meglepte a világot.

A válogatott ugyanis eddigi legjobb eredményét elérve, a negyedik helyen végzett. A jutalom sem maradt el: a csapat legnagyobb ásza, Hriszto Sztojcskov Aranylabdás lett, a csapat többi tagját - köztük a később meghatározó szerepet játszó kapust, Boriszlav Mihajlovot – hősként ünnepelték a szurkolók.

A FIFA összeállítása a bolgár Aranygenerációról, az 1994-es vb-menetelésről (a videó a FIFA csatornáján nézhető meg):

  • Tartós lejtmenet

Akkor talán még senki sem vette észre, de nem sokkal az USA-ban elért sikerek után megindult lefelé a bolgár foci: a 2004-es portugáliai Eb-re például még sikerült kijutni, ám ott a selejtezőkörben sorra jöttek a vereségek és három meccsen csupán egyszer – akkor is büntetőből – sikerült betalálni az ellenfelek hálójába. Válogatott szinten ekkor már látszott a válság, ám klubszinten – elsősorban a Levszki Szófiának és a CSZKA-nak köszönhetően – még 2008-ig futott a szekér.

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.