Orbán Krisztián: Orbán Viktor ’18-ig próféta volt, azóta inkább szerencselovag egy nagyon képlékeny világrendszerben
Orbán Viktor akkor is rossz lóra tett Putyinnal, ha Oroszország megnyeri a háborút, mert ezt a Nyugat nem fogja elfelejteni – mondta a hvg360-nak Orbán Krisztián közgazdász. Arról is beszélt, Orbán jól érzi, hogy az az irány, amerre a Nyugat tart, nem kompatibilis a NER-rel, ezért próbálja befolyásolni az előbbit, és az Ukrajnának szánt támogatás megvétózásával is saját pozícióját erősítené. De miért van válságban a Nyugat és merre tart az EU? Melyek az Orbán számára kedvező forgatókönyvek, és miért játszik ennyire orosz irányba? Interjú.
hvg360: Orbán Viktor az év végi sajtótájékoztatóján a hvg.hu kérdésére arról beszélt, a keleti nyitásnál nem az Ady-féle kompország-koncepció lebeg a szeme előtt, hogy Magyarország Kelet és Nyugat között mozogna, hanem úgy látja, itt van átfedésben Kelet és Nyugat, és ezt kell kihasználnunk. De valóban a világ fejlődésének abban a fázisában vagyunk, amikor ez a kettő összecsúszik, nem éppen inkább távolodik egymástól, és a globalizáció helyett egy deglobalizáció felé mutat?
Orbán Krisztián: Ezt érdemes kibontani, mert nincs rá egyszerű válasz. A világ mára egyértelműen kétpólusúvá vált, Amerika és Kína központú résszel. Ez a folyamat 2018 óta zajlik, de legkésőbb az oroszok Ukrajna elleni támadása óta jól láthatóvá is vált. És megfigyelhető egy távolodás is, a két pólus szép lassan alakítja ki a saját határait és a közöttük lévő fal magasságát. Egyik sem végleges, és nyilván mások lesznek a falak a hadiiparban és a high-techben, mint például a turizmusban, de lesznek. Mindenesetre a folyamatra reagálva a nyugati világban, de különösen az Európai Unióban megpróbálnak egy szorosabb egységet összehozni, kísérletet téve arra, hogy az jobban hasonlítson egy konföderációhoz, egy valódi államalakulathoz.
hvg360: Azt azért tisztázzuk, hogy pontosan hol jelennek meg Kína szempontjai az ukrajnai háborúban.
Orbán Krisztián: Alapvetően ott, hogy Kína a háborún keresztül látja, hogy az Egyesült Államok fenn tud-e tartani egy szabályalapú világrendet a saját közvetlen szomszédságában vagy végső soron engedi, hogy a legalapvetőbb szabályokat is felrúgják. Az Egyesült Államok szempontjából ez az ukrajnai háború legfontosabb tétje.
hvg360: És mit lát Kína, sikerül ezt fenntartania Amerikának?
Orbán Krisztián: Ez máig egy nyitott kérdés, hiába tart csaknem két éve a háború. Az viszont azért már egyértelművé vált, az Egyesült Államok és Európa nem egy papírtigris, ahogy Putyin feltételezte a 2014-es krími és donbaszi események alapján. Azt hitte, a végén úgyis mindenki beáll a sorba, csakhogy Amerika számára most sokkal nagyobb a tét, mint akkor volt. Nem önmagában Ukrajna lett fontosabb, hanem a konfliktus, mert most már Kína lencséjén keresztül nézik.
Elindult egy verseny, hogy ki kinek a világába, szabályrendszerébe fog tartozni, éppen ezért nemcsak az a tét, hogy Ukrajnában háború lesz vagy béke, hanem most fektetjük le a jövő világrendjének szabályait, és azt, milyen vörös vonalakat nem lehet büntetlenül átlépni.
Sokak számára fontos üzenete lesz annak, mit tehet meg Oroszország a NATO szomszédságában. Hogy csak a legtriviálisabb kérdést mondjam: ha Putyin nem kap komoly büntetést, miért ne támadja meg Kína Tajvant?
Vagy hova álljon Indonézia vagy az a Fülöp-szigetek, amely épp Amerika felé tendál?

Ők most azt látják, hogy miközben az Egyesült Államok hitelessége a tét, a Kongresszus belpolitikai okokból hátat fordíthat az élet-halál harcot vívó szövetségesüknek. Ez is nagyon fontos üzenet, de talán az amerikai establishment időben észbe kap majd, hogy mivel is játszadoznak.
hvg360: Az elképzelhető, hogy a végén a világban kétfajta szabályrendszer szerint fognak játszani?
Orbán Krisztián: Abszolút. Ha idő előtt nem dől össze Hszi Csin-ping hatalma, akkor nagy valószínűséggel két szabályrendszer szerint fogunk létezni. A médiában már most is két platformon játszunk: Kínában VPN nélkül nem elérhető a Facebook és a Google. A Nyugat még nem vezetett be ilyen korlátozásokat a kínai platformokra, de szerintem ez csak idő kérdése. A komoly ipari hatalommá vált Kína számára logikus lépés lenne az is, hogy kialakítsa a saját ipari sztenderdjeit és technológiai protokolljait, amik egyelőre azonos bázison vannak, alapvetően nyugati dominanciával.
hvg360: Vannak, akik szerint az új világrend sokkal rosszabb lesz a réginél. Ön mit gondol?
Orbán Krisztián: Attól függ, kinek a szempontjából nézzük.