A kialakulóban lévő világrend veszélyesebb, mint a régi
Az izraeli és az orosz-ukrán háború is egy olyan időszakban történik, amikor a világ egyik fele abban érdekelt, hogy az Egyesült Államok évtizedes dominanciája véget érjen és egy új rend alakuljon ki. Ahogy Oroszország 2022-ben elérkezettnek látta az időt Ukrajna lerohanására, úgy Irán is bátrabban tesz lépéseket Izraellel szemben, és a világ más pontjain is háborúk törhetnek ki. Az újonnan formálódó világrend egyelőre nagyobb veszélyeket rejt magában, mint a régi.
2001. szeptember 11-én az al-Kaida terroristái példátlan terrortámadást intéztek az Egyesült Államok ellen. Akkor a világ vezető hatalmát érte támadás, de a World Trade Center tornyai az iszlamisták szemében a nyugati globalista civilizációt jelképezték.
Izrael úgy éli meg az október 7-én történteket, mint a saját 9/11-ét. Kétségtelenül vannak hasonlóságok: ahogy akkor az amerikai hírszerző és elhárító szervek, úgy most az izraeliek is kudarcot vallottak, noha az izraeliek sokkal jobb műveleti pozícióban voltak, mint annak idején az amerikaiak.
Ahogy a 9/11-ben, most is rengeteg civil meghalt és ugyanaz a bosszúvágy, ami 2001 őszén az amerikaiakat jellemezte, amikor el akarták tiporni az al-Kaidát és a terroristáknak otthont biztosító tálib vezetést Afganisztánban, ezúttal az izraelieket fűti.
Ám van egy lényeges különbség az akkori és a mostani események között: 2001 szeptember 11-e után Irán, Oroszország és Kína is szolidaritást vállalt az Egyesült Államokkal. Akkor Teheránban az irániak spontán gyertyás virrasztásokat tartottak és iráni tisztviselők nyilvánítottak látszólag őszinte részvétet az amerikai népnek. Még az iráni vezetés legkeményvonalasabb figurái is elítélték az al-Kaida akcióját.
Ellenben most, amikor az Izrael és a Hamász közötti háború akár eszkalálódhat is, mély szakadék van az Egyesült Államok (és szövetségesei), valamint Kína és partnere, Oroszország között - és ez a megosztottság az ENSZ Biztonsági Tanácsában is látható. Irán pedig kifejezetten örömét fejezte ki amiatt, hogy izraeli civileket mészároltak le, és senki nem lepődne meg, ha kiderülne, hogy Teherán segítette a Hamászt a terrortámadás előkészítése során.
Most az izraeliekkel egyébként jó kapcsolatokat ápoló Oroszország sem mutatott olyan szolidaritást, mint 2001-ben az amerikaiak felé. Ahogy Kína sem. Az orosz és a kínai reakciók egy tőből fakadnak.