szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ötödször állt Orbán Viktor színpadra csütörtökön, hogy évi egyszeri nemzetközi sajtótájékoztatóján válaszoljon a sajtó kérdéseire. A hvg.hu most is ott volt, és percről percre közvetíttük az eseményeket.

Most érkezett

Ukrajna háborúban áll, ilyenkor mások a szabályok

A Magyar Nemzet kérdezett utoljára, ők arra voltak kíváncsiak, mit szól ahhoz, hogy nemzetbiztonsági okból nem engedték Petro Porosenko volt elnököt elhagyni az országot. A politikus Orbán Viktorral is találkozott volna.

A miniszterelnök szerint ő megengedőbb, mint a közvélemény, Ukrajna ugyanis háborúban áll, egy ilyen időszakban más szabályok vannak.

Az ugyanakkor felvet egy kérdést, hogyha egy ukrán állampolgár találkozása egy magyar miniszterelnökkel nemzetbiztonsági kockázatot jelent, hogy akarnak uniós tagok lenni.

Ukrajnát ugyanakkor érdemes támogatni, Magyarország is ezt teszi – például humanitárius csatornákon.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Vége a kormányinfónak

Ezzel véget is ért Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatója. Köszönjük a figyelmet.

Ha valakit dicsérnek a Fideszben, hegyezi a fülét

Borkai Zsolt győri polgármesteri indulásáról Orbán azt mondta: „Nem vagyok győri szavazópolgár, de ha lennék, akkor is egy másik lehetőséget keresnék magamnak”.

Megkérdezték arról is, kiket nevezne meg az ellenzéki oldalról, akiket szimpatikusnak talál, de erre nem akart válaszolni, mert azzal „csak rosszat tenne nekik”. Ha dicséretet hall a Fideszen belül, akkor is „hegyezi a fülét”.

A magyar munkahelyek a magyaroknak jutnak

A vendégmunkásokkal kapcsolatban is kérdeztük Orbánt, például arról, hogy mit szól ahhoz, hogy fideszes polgármesterek is tiltakoznak. A miniszterelnök erre hosszan válaszolt. Ő azt nem fogadja el, hogy bárki népszerűségi szempontból gondolkodjon ezekről a kérdésekről. Az első legyen az ott élők érdeke, ezért joguk van, hogy valamire azt mondják, hogy igen és valamire azt, hogy nem.

Magyarországon még mindig jelentős munkatartalék és energiatartalék van, víz is korlátlanul áll rendelkezésre. Most délre kell telepíteni a beruházásokat, arra számít a kormány, hogy szegedi, békési beruházásokkal a százezres munkaerőtartalékot tudnak mozgósítani.

Ezért nincs szükségünk nagy arányú vendégmunkásokra, ráadásul nem is a kormány hozza be őket, hanem a magáncégek. A mostani szabályokat ezzel kapcsolatban ígéretesnek látja, ha pedig úgy látják, hogy szigorítani kell rajtuk, megteszik majd.

A magyarok most úgy fekhetnek le, hogy a munkahelyek a magyarokéi.

Orbán: Minden magyar tőketulajdonosnak sok sikert kívánunk

A HVG következik. Ha körülnéz a Fideszben, lát olyat, akit nem lát szívesen? – kérdezzük a miniszterelnököt, utalva Lázár János és Pesty László korábbi kritikáira.

„A legutóbbi választáson választottak meg a Fidesz elnökének, akit én ebben a közösségben látok, az mind remek ember” – válaszolja Orbán.

A leggazdagabb magyarok között azonban barátok, családtagok is vannak, Mészáros Lőrinc például már harmadik éve vezeti ezt a listát, Tiborcz István pedig a 25. – vetjük fel.

Orbán minden magyar tőketulajdonosnak sok sikert kíván, a személyek alapján azonban kormány nem tesz különbséget.

Úgy véli, jogos elvárás a magyar gazdaságpolitikában, hogy a sikeres cégek állják meg a helyüket a versenyben az országhatárokon kívül is, tulajdonosuk személyétől függetlenül. Ebben jól állunk, terjeszkedőben van a magyar gazdaság minden szektorban.

A keleti nyitás politikáját nézzük, hol tartunk most a folyamatban? Orbán szerint ez egy szemléleti kérdés, a Kelet-Nyugat átfedésben van Magyarországon. Ezért mi nem komp módjára ide-oda akarjuk kötni Magyarországot, hanem azt állítjuk, hogy ha nem építünk ki kapcsolatokat a kelettel, akkor a nyugati világ perifériája leszünk.

„Magyarország a nyugathoz tartozik, de a keletiek is itthon érzik magukat nálunk. Nem mozdulunk sehova, nem kompország vagyunk, hanem olyan ország, mely mindkét oldalnak üzleti együttműködés tud ajánlani és ezzel felértékelődik az ország” – fejti ki véleményét a kormányfő.

Nem igaz, hogy Brüsszelhez kötik a pedagógusok béremelését

Saját fizetésének emeléséről Orbán annyit mondott, hogy 2010 óta folyamatosan emelik a béreket a közszférában, a politikusokat a legvégére hagyták.

A pedagógusok fizetését miért kötik uniós forrásokhoz, a kormánytagokét miért nem – kérdezi a 24-hu. Orbán szerint ez tévedés, nem kötik az EU-hoz, csak az időzítés miatt van így, ellenkező esetben hat év alatt lehetne megemelni a fizetéseket.

L. Simon László menesztéséről úgy véli, hogy az Csák János döntése volt.

"Nagyobb szerénység sosem baj"

A Telex kérdésére, mit szól Mészáros Lőrinc jachtjához, Orbán megismételte, hogy üzleti ügyekkel nem foglalkozik, és azt javasolta, hogy forduljanak a hajó tulajdonosához. Nagyobb szerénység azonban sosem baj.

Az Egyiptomból hazafelé tartó, majd Olaszországban leszállt honvédségi repülővel tett útjáról annyit mondott, hogy mint minden más állam vezetőjét, őt is 0-24-ben védik.

Orbán: Együttérzünk és sok erőt kívánunk Karsai Dánielnek

Az életvégi döntésekért küzdő Karsai Dánielnek Orbán azt tudja mondani, hogy „vele vagyunk, együttérzünk, sok erőt kívánunk és ha megengedni, imádkozunk is érte”.

A miniszterelnök szerint ez az ügy nem is egy jogi kérdés, hiszen egy megrázó emberi sorssal állnak szemben.

Magyar miniszterelnök minden találkozó elől ki tud térni, ha akar

Orbán tagadta azt az értesülést, hogy nem tudott volna kitérni a találkozó elől Vlagyimir Putyinnal.

„Magyar miniszterelnök minden találkozó elől ki tud térni, ha akar” – tette hozzá.

Azért találkozott az orosz elnökkel, mert szándékegybeesés volt. Azt tartottam helyénvalónak, hogy ha már mindketten ott vagyunk Pekingben, akkor találkozzunk”

Orbán előre jelezte a NATO-nak és az EU-nak, hogy Putyinnal fog tárgyalni Kínában

Úgy tudjuk, a miniszterelnök jelezte azt is, hogy a találkozó nem az ő kezdeményezésére jön létre, de az elől kitérni nem volt lehetséges.

Orbán kifejtette, mi a baj a magyar egészségüggyel

Az egészségüggyel az a baj, hogy se nem magán, se nem állami, hanem „valami kutyulék”. A magánba nem akar elmozdulni a kormány, mert az nagyon rossz lenne az alacsony jövedelműeknek. Ezért most egy jobban szabályozott állami egészségügy felé haladnak, amely nem tiltja be a magánegészségügyet, csak nem akarják, hogy a kettő összekeveredjen.

A keveredő rendszerekben Orbán szerint a profit mindig a magánnál van, a költség pedig az államinál.

Ezt a munkát gyorsabban kell végezni, ezért rúgtak ki 21 kórházigazgatót néhány hete. A munka azonban nagyon sokáig fog tartani, kell egy idő, hogy az egész összerendeződjön.

Most olyan biztosító kell, ahol a legjobb szakemberek üljenek, akik meg tudják állapítani, hogy mi mennyibe kerül.

Az orvosi kamarának nem győz hálás lenni, történelmi jelentőségű, hogy ők léptek fel a hálapénz rendszer megszüntetéséért.

„Ez egy olyan szakmai és morális gesztus, amit mi nem értékelünk eléggé”

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!