Szinte titokban kapott duplaannyi időt döntések eltitkolására a kormány, és mással is trükközhet

Az év elejétől hatályos, fű alatt végrehajtott jogi változtatásokkal a kormány célja, hogy a közvélemény nehezebben ismerjen meg közérdekű adatokat, pénzköltéseket. Emellett jön egy újabb szigorítás, amellyel egyes döntéseit tíz helyett húsz évig titkolhatja a kabinet. Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója szerint mindezzel folytatódik “a jogállamot semmibe vevő mélyrepülés”.

Szinte titokban kapott duplaannyi időt döntések eltitkolására a kormány, és mással is trükközhet

Karácsony előtt, lopakodva elfogadott, társadalmi vitára nem is bocsátott törvénymódosítások sorával szűkítette a kormányzás során keletkező döntések, adatok nyilvánosságát, megismerhetőségét a parlamenti kétharmad. Ezen a téren eddig sem beszélhettünk túlságosan széles körű hozzáférésről, és a szabályozás most innen mozdult el negatív irányba.

  • Ligeti Miklós: “nincsenek fékek”

“A Magyarország ellen folyó uniós jogállamisági eljárás kiemelten figyel az információszabadság érvényesülésére, ám ez a jelek szerint egyáltalán nem akadályozza az Orbán-kormányt abban, hogy újabb és újabb jogi trükkökkel szűkítse a kormányzással kapcsolatos adatok megismerhetőségét” – kommentálta a történteket a hvg360-nak a Transparency International Magyarország jogi igazgatója. Ligeti Miklós szerint

az újabb jogszabályi változtatások bizonyítékai annak, hogy nincsenek olyan fékek, amelyek megállíthatnák a kormány jogállamot felszámoló mélyrepülését.”

A társadalmi vitát úgy kerülhette meg a kormány – magyarázta Ligeti –, hogy a változtatások a törvényalkotási bizottság módosító javaslataiként, utólag kerültek bele az egyébként már kész előterjesztésekbe, ráadásul jellemzően a témától független jogszabálycsomagokba.

A módosítások alapján január elsejétől több ponton változott a közérdekű adatok igénylésének és kiadásának szabályozása. Ligeti szerint mindez aligha független korábbi, politikai vihart kavart adatigénylésektől, vagy éppen folyamatban lévő hasonló ügyektől – bár a változások nem visszaható hatályúak, egyelőre.

  • A miniszter dönti el, mi lesz titok

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.