Találd meg önmagad a munkában! – 4. rész: Gyerekvállalás és karrierdilemmák
Életünk egyik meghatározó eleme a munkánk, amellyel kapcsolatban a pályaválasztástól a munka és a magánélet összehangolásán át a nyugdíjazásig számtalanszor kerülünk döntési helyzetbe. Munkával töltött éveink során több krízissel és változással szembesülünk: a gyermekvállalás, az elbocsátás, a munkanélküliség, a kiégés, a munkafüggőség vagy akár a vállalkozóvá válás rengeteg dilemmát vet fel. Szabó Renáta tanácsadó szakpszichológus, karrier-tanácsadó esetrészletek bemutatásával, valamint hasznos tippek és önismereti feladatok segítségével nyújt támogatást, hogy minden életszakaszban megvalósítsuk személyiségünk, szükségleteink és pályánk legjobb illeszkedését. A HVG Könyvek által gondozott Karrier és önismeret című kiadványból több részt is közlünk.
Az egyik legjelentősebb felnőttkori változás, ami a karrierünkre is kihat, a gyermekvállalás. Nem szükségszerű, hogy mindenki életében bekövetkezik, de az előző időszakok lélektani folyamatai nyomán ekkorra már látunk magunk előtt egy jövőképet, és azt, hogy abban szerepelnek-e gyerekek. Sok mindentől függ persze, hogy ez mikor lesz aktuális, és ha szeretnénk is, megvalósul-e, de önmagában a tudat, hogy az utunk része lesz-e a gyerekvállalás, már a karrier kezdetén is szempont lehet. Sőt, sokszor a pályaválasztásban is megjelenik ez a tényező, amikor már eleve olyan munkát választunk, amelyik majd összeegyeztethető lesz a családdal.
Brooke Conroy Bass, a Stanford Egyetem szociológusa rámutat arra, hogy a gyermeket tervező nők sokkal inkább előre gondolkodnak – és tesznek is lépéseket annak érdekében, hogy összeegyeztessék majd munkájukat a gyerekvállalással –, mint a férfiak. Ez az úgynevezett elővételezett szülőség (anticipated parenthood) már a korai karrierben is megjelenik, és egyenlőtlenséghez vezethet a munkaerőpiacon.
A nők nemegyszer már az előtt elkezdenek áldozatokat hozni a szülőség oltárán, mielőtt ténylegesen szülővé válnának;
például nem vállalnak el vezetői pozíciót, vagy sok ingázással, éjszakázással járó munkát, külföldi kiküldetést. Innen pedig már csak egy lépés az alacsonyabb fizetéssel, kevesebb kihívással járó állás, ami ugyan stabil, de szakmailag kevésbé vonzó, és ahová a szülés után sem igazán csábító a visszatérés. Sok harmincas éveiben járó nő attól fél, hogy már az állásokra való jelentkezés során hátrányba kerül, nem kap meg pozíciókat vagy kinevezéseket azért, mert a jövőben még várhatóan szülni fog.