Találd meg önmagad a munkában! – 5. rész: Válthatunk-e egy pályafutás második felében?
Életünk egyik meghatározó eleme a munkánk, amellyel kapcsolatban a pályaválasztástól a munka és a magánélet összehangolásán át a nyugdíjazásig számtalanszor kerülünk döntési helyzetbe. Munkával töltött éveink során több krízissel és változással szembesülünk: a gyermekvállalás, az elbocsátás, a munkanélküliség, a kiégés, a munkafüggőség vagy akár a vállalkozóvá válás rengeteg dilemmát vet fel. Szabó Renáta tanácsadó szakpszichológus, karrier-tanácsadó esetrészletek bemutatásával, valamint hasznos tippek és önismereti feladatok segítségével nyújt támogatást, hogy minden életszakaszban megvalósítsuk személyiségünk, szükségleteink és pályánk legjobb illeszkedését. A HVG Könyvek által gondozott Karrier és önismeret című kiadványból több részt is közlünk.
Klienseim a pálya elején és végén egészen hasonló kérdéseket tesznek fel, lélektanilag mégis nagyon eltérő a két helyzet. A pályakezdők azt kérdezik: válthatok-e már munkahelyet, ilyen korán? A pálya második felében a kérdés így hangzik:
válthatok-e még, ilyen későn?
De vajon van olyan, hogy túl késő, vagy valójában sosem késő? „Megtanulni jól megöregedni igazából azt jelentené: elfelejteni mindazt, amit az öregségről igaznak vélünk” – írja Tisza Kata Egyedül – A szerethető öregedés felé című könyvében. A szocializációnk során belénk ivódnak az öregedést kísérő negatív jelentéstartalmak, és ezt a forgatókönyvet nagyon nehéz átírni.
Az időskor pontos kezdetének meghatározása ugyanolyan nehéz, mint a felnőttkor esetében, hiszen az idősödés ugyanúgy egy folyamat, mint ahogy a felnőtté válás is. Az időskor esetében a nyugdíjba vonulás lehet egy határ, így az öregedés kezdetét sokan ehhez a fordulóponthoz kötik.
Az Európai Unió és az Európa Tanács a 65 éves kort jelöli meg az időskor alsó határának, mert sok országban ez az életkor a nyugdíjkorhatár is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezzel szemben már 50 éves kortól számítja az idősödést,
és az időskor több szakaszra bontását ajánlja. Eszerint 50–59 éves kor között az áthajlás koráról van szó, a 60–74 éves kor az idősödés kora, és csak 75–89 éves kor között beszélhetünk időskorról, 90–100 éves korban aggkorról, 100 év felett pedig matuzsálemkorról.