Ügyesen felépített csúsztatásokkal próbálja Orbán Viktor elhazudni a NATO lényegét

6 perc

2024.07.12. 13:00

A Newsweekben megjelent és a miniszterelnök által jegyzett írás olyan legendákat táplál, mint hogy a magyar vezetés ki akart maradni a világháborúkból, a NATO létrehozásával kapcsolatban pedig elhallgatja, hogy a szövetséget már 1949-ben is a szovjetorosz agresszió veszélye hívta életre és a NATO tagállamaira leselkedő legnagyobb biztonsági fenyegetést továbbra is Moszkva jelenti.

Hosszú, angol nyelvű cikk jelent meg Orbán Viktor neve alatt egy héttel ezelőtt a Newsweekben, amelyben a magyar miniszterelnök a NATO lényegét próbálja ügyes csúsztatások segítségével kikezdeni. Orbán állítása szerint ugyanis a NATO egy békeprojekt, ám a szövetség most az alapértékeiben vállalt védelmi jellege dacára támadó háborúra készül. Ez pedig a NATO öngyilkosságához vezet – véli Orbán.

Emellett a miniszterelnök a magyar történelemről is közölt néhány formabontó gondolatot, ezek közül talán a legérdekesebb, hogy Magyarország mindkét világháborúból igyekezett kimaradni, csak aztán ez azért nem sikerült, mert olyan szövetségek tagjaivá váltunk, akik végül belekényszerítettek minket mindkét világégésbe. Nos, hát ez így ebben a formában biztosan nem igaz.

A világháborúkból való kimaradás legendája

Népszerű történet, hogy gróf Tisza István miniszterelnök ellenezte az első világháborúba való belépést, ezt maga Orbán Viktor is többször előadta, ugyanakkor Tisza vonakodásának hátterében nem holmi békevágy, vagy a háború esetleges elvesztése fölötti aggodalom állt. A kormányfő pusztán a megfelelő biztosítékokat szerette volna megkapni arra, hogy a Központi Hatalmak semlegességre kényszerítik Romániát, így az nem fogja megtámadni Erdélyt, amíg a monarchia csapatai a Balkánon harcolnak. Ezt az ígéretet Tisza megkapta és onnantól kezdve az addigi ellenkezését mintha elfújták volna, következetesen, kötésig beleállt a háborúba.

Tisza István
Wikipédia

Horthy Miklós esetében pedig még csak ezt a kezdeti vonakodást sem lehet észrevenni, gyakorlatilag az első adandó alkalommal ugrott fejest a háborúba és még csak azt sem várta meg, hogy a belépésre a németek megkérjék.